Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MZ: Kopalnie stały się większym ogniskiem koronawirusa niż DPS-y

MZ: Kopalnie stały się większym ogniskiem koronawirusa niż DPS-y

Warszawa, 08.05.2020 (ISBnews/ ISBzdrowie.pl) – Śląsk stał się liderem, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na COVID-19. Do tej pory zanotowano tam 3134 przypadki (tylko dzisiaj – 71). Kopalnie stały się większym ogniskiem zakażeń niż domy pomocy społecznej (DPS-y), poinformował ISBzdrowie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andruszkiewicz.

"To jest teraz większy problem niż w domach pomocy społecznej, które dotychczas były podstawowymi ogniskami zakażeń koronawirusem w Polsce" – powiedział ISBzdrowie Andruszkiewicz.

"W kopalni są przestrzegane obostrzenia sanitarne wprowadzone w połowie marca. Utrzymujemy ruch zakładu górniczego. Dostosowujemy zasady organizacji pracy do aktualnych warunków. Zastosowaliśmy wszystkie dostępne środki, aby zminimalizować ryzyko zarażenia, jednak w czasie pandemii nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia" – powiedział ISBzdrowie wiceprezes i szef Sztabu Kryzysowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Artur Dyczko.

W kopalni Pniówek jest 44 górników zakażonych koronawirusem. W kopalni Zofiówka potwierdzono zarażenie dwóch pracowników. Na kwarantannie jest 256 pracowników JSW.

Z kolei w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia jest jedna osoba jest zarażona.

Najgorsza sytuacja jest w Polskiej Grupie Górniczej – największej w tym sektorze. Zachorowania zanotowano, według poszczególnych kopalń:

Murcki-Staszic – 114

Sośnica – 67

Marcel – 3

Jankowice – 246

ZGRI – 1

Bielszowice – 1.

W sumie na kwarantannie przebywa 1 593.

Pod koniec kwietnia PGG wstrzymała większość produkcji w kopalni Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice. Postój został następnie wydłużony do 10 maja.

"W PGG zintensyfikowano wszystkie działania związane z profilaktyką, a spółka wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne. W sposób ciągły przeprowadzane są testy wśród pracowników przebywających na kwarantannie. Spółka uruchomiła dodatkowe 4 wymazobusy, które służą do badań pracowników PGG S.A. Systematycznie przeprowadzana jest także dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. W każdym oddziale PGG S.A. powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa" – podały władze spółki.

(ISBnews/ ISBzdrowie.pl)