Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Muller: Ustawa wprowadzająca mechanizm dopłat do węgla powinna wejść w życie w sierpniu

Muller: Ustawa wprowadzająca mechanizm dopłat do węgla powinna wejść w życie w sierpniu

nbsp;Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, która wprowadza mechanizm rekompensat do zakupu maksymalnie trzech ton węgla po cenie 996,6 zł dla odbiorców indywidualnych powinna wejść w życie w sierpniu, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

"W sierpniu powinna wejść ustawa, która obniża ceny do ok. 1 tys. zł  za tonę. Trzy tony – tak jak wspominaliśmy wcześniej – będzie można zakupić w tej cenie" – powiedział Muller w radiu Plus.

Sejm przyjął tę ustawę w ubiegłym tygodniu, obecnie jest ona na etapie prac senackich.

Ma wejść z życie co do zasady w terminie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Wprowadzany ustawą specjalny mechanizm rekompensat zakłada, że węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego sprzedawany będzie po cenie nie wyższej niż 996,6 zł brutto za tonę.

Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po ustalonej cenie.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Węgiel ma być sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne. Maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony w 2022 r.

Rekompensaty będą wypłacane przez spółkę Zarządca Rozliczeń. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

(ISBnews)