Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MRPiT i MKiŚ ogłosiły nabór do konkursu wodorowego w ramach IPCEI

MRPiT i MKiŚ ogłosiły nabór do konkursu wodorowego w ramach IPCEI

Warszawa, 05.03.2021 (ISBnews) – Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiły rozpoczęcie naboru do konkursu wodorowego w ramach unijnego mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Nabór projektów trwa do 26 marca. Budżet mechanizmu jest wciąż przedmiotem negocjacji.

"Dzisiaj wspólnie z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką uruchamiamy konkurs wodorowy, wykorzystując mechanizm IPCEI, czyli tzw. ważnych projektów wspólnego europejskiego zainteresowania. W ten sposób aktywnie włączamy się w europejskie inicjatywy na rzecz rozwoju obszarów o największym potencjale technologicznym" – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas telekonferencji.

Projekty IPCEI mają umożliwiać współpracę podmiotów z całej Unii Europejskiej. Warunkiem przyjęcia projektu do konkursu będzie m.in. jego realizacja z podmiotami z innych państw.

"W ramach konkursu przeznaczymy wsparcie na realizację innowacyjnych projektów w obszarach B+R – tu jesteśmy w stanie finansować projekty w 100%, a także tzw. first industrial deployment czy pierwsze przemysłowe wdrożenie oraz projekty z zakresu infrastruktury wodorowej. Oczekujemy, że złożone projekty będą związane ze znacznym wyzwaniem technologicznym, będą wymagały zaangażowania dużej liczby partnerów z różnych branż, przedsiębiorstw różnej wielkości, a wreszcie – będą wpisywały się w europejski wodorowy łańcuch wartości dodanej. Nabór będzie szybki, trwa do 26 marca" – dodał wicepremier.

Wyjaśnił, że obecnie mechanizm IPCEI nie ma ustalonego budżetu, tym samym nie ma go jeszcze konkurs.

"Trwają negocjacje dotyczące umowy partnerstwa. Projekty będą oczywiście finansowane z funduszy unijnych. O całościowej kwocie nie możemy mówić, bo sprawa jest otwarta, natomiast zdajemy sobie sprawę z tego, że są to projekty o dużej wadze i poważnych kosztach, idących często w setki milionów złotych. Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie sfinansować co najmniej kilka takich projektów" – powiedział także Gowin.

Do 26 marca przedsiębiorstwa mogą się zgłaszać z projektami, które mogą być przedmiotem partnerstw z podmiotami z innych państw UE.

"Programy IPCEI muszą mobilizować kilka państw. W tym momencie trwa jeszcze dyskusja, czy to będą trzy czy cztery państwa. Przedstawiając projekt, przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę fakt, że jeżeli zostaną wyselekcjonowani na poziomie krajowym, następnym krokiem procedury będzie uzyskanie partnerstwa na poziomie trzech albo czterech krajów unijnych. Wtedy takie projekty mogą być wyjęte spod rygorów pomocy publicznej w Unii Europejskiej" – wskazał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

MRPiT podało, że celem mechanizmu IPCEI jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji, jakiej poddana jest gospodarka UE. Mechanizm IPCEI nie jest powiązany z oddzielnym funduszem na finansowanie projektów na poziomie Unii Europejskiej. Jest to instrument, który umożliwia finansowanie projektów przez państwa członkowie z ich budżetów.

(ISBnews)