Rozpoczęcie wstępnego dialogu z potencjalnymi partnerami drugiej elektrowni jądrowej w Polsce rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a ostateczny wybór partnera powinien nastąpić do końca 2026 roku, poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Z kolei do 2028 r. ma zapaść decyzja ws. lokalizacji drugiej elektrowni.
"W kwestii wyboru technologii dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce widzimy potrzebę nowego podejścia, w kierunku pozyskania szerzej rozumianego partnera strategicznego, aby jednocześnie z wyborem dostawcy technologii możliwy był wybór generalnego wykonawcy" – powiedział Wrochna podczas spotkania z dziennikarzami.
Według niego, elementem oferty potencjalnych partnerów powinny być też propozycje objęcia udziałów projektu, finansowania dłużnego, wsparcie w budowie kadr i kompetencji w Polsce, czyli założenia związane z tzw. local content.
"Idea jest taka, żeby zrobić to może nieco wolniej, ale dobrze i bardziej kompleksowo. Oczywiście nadal planujemy, żeby większościowy udział pozostał po stronie polskiej. Rozważamy też dopuszczenie do udziału w projekcie przedstawicieli przemysłu energochłonnego, przy zachowaniu kontroli państwa" – dodał pełnomocnik.
Jednocześnie zapowiedział, że w 2025 r. ruszą wstępne analizy potencjalnych lokalizacji.
"Interesują nas lokalizacje powęglowe, bo dobrze pasują do systemu elektroenergetycznego. Istniejące tam elektrownie będą wyłączane, więc dobrze zaproponować w tych lokalizacjach nowe inwestycje, a także dysponują odpowiednim zasobem siły roboczej" – podkreślił Wrochna.
Jak wskazał, w grę wchodzą cztery potencjalne lokalizacje, z różnym stopniem prawdopodobieństwa, a proces ma się toczyć równolegle z wyborem partnera, tak aby ostateczna lokalizacja wybrana została już wspólnie z dostawcą technologii.
Obecnie wstępny szkic harmonogramu zakłada, że wybór partnera nastąpi do końca 2026 roku, ustalenie lokalizacji w 2028 roku, pozwolenie na budowę w 2031 roku, rozpoczęcie prac budowlanych w 2032 roku, zakończenie budowy i rozruch będzie miał miejsce w 2040 roku dla pierwszego bloku, w 2041 roku dla drugiego bloku i w 2042 roku dla trzeciego bloku, a od 2043 roku będzie już prowadzony ruch grafikowy całej drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
"W zaktualizowanym Programie polskiej energetyki jądrowej nadal będzie figurował zapis o 6-9 GW mocy w energetyce jądrowej, ale zakładamy, że faktyczne potrzeby w perspektywie 2050 roku będą większe. Pytanie, czy dodatkowe potrzeby wypełnią SMR-y, czy może kolejne duże elektrownie" – zakończył Wrochna.
(ISBnews)