Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MP chce utrzymania decyzji prezesa URE ws. operatora systemu magazynowania gazu po 2024

MP chce utrzymania decyzji prezesa URE ws. operatora systemu magazynowania gazu po 2024

nbsp;Ministerstwo Przemysłu apeluje o dodanie do projektu nowelizacji prawa energetycznego przepisu dotyczącego przedłużenia decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wyznaczeniu operatora systemu magazynowania paliw gazowych po dniu 31 grudnia 2024 r.  W przeciwnym razie jest ryzyko, że od 1 stycznia 2025 r. nie będzie w Polsce wyznaczonego operatora systemu magazynowania paliw gazowych, jak również możliwości jego wyznaczenia, zgodnie z przepisami Prawa energetycznego.

Sytuacja taka jest spowodowana wielomiesięcznym opóźnieniem ze strony Komisji Europejskiej,  która ma wydać opinię do projektu decyzji prezesa URE w sprawie przyznania certyfikatu na rok przyszły.

"W odpowiedzi na pismo […] dotyczące zgłoszonego do rozpatrzenia na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (UD 36), zgłaszam propozycję dodania do projektu ww. ustawy regulacji, która umożliwi utrzymanie w mocy decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wyznaczeniu operatora systemu magazynowania paliw gazowych do czasu wyznaczenia operatora na okres po dniu 31 grudnia 2024 r." – napisała minister przemysłu Małgorzata Czarnecka w piśmie adresowanym do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów Mariusza Skowrońskiego.

Przypomniała, że obecnie przed prezesem URE prowadzone jest postępowanie w sprawie uzyskania certyfikatu przez spółkę Gas Storage Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Dębogórzu, tj. obecnego operatora systemu magazynowania gazu. Postępowanie to zostało wszczęte w dniu 27 października 2023 r. na wniosek spółki.

We postępowaniu tym obligatoryjnie uczestniczy również Komisja Europejska. Prezes URE obowiązany jest bowiem przedłożyć projekt decyzji w sprawie przyznania certyfikatu w celu wydania przez Komisję Europejską opinii.

"Komisja Europejska zobowiązana jest wydać opinię w terminie do 25 dni roboczych od dnia powiadomienia o projekcie decyzji w sprawie certyfikacji. Prezes URE przekazał Komisji Europejskiej projekt certyfikatu w dniu 18 grudnia 2023 r. Do dnia dzisiejszego Komisja Europejska nie wydała jednak opinii w przedmiotowej sprawie, ani nie określiła terminu, w którym wyda tę opinię. Komisja Europejska pozostaje więc w wielomiesięcznej zwłoce w wydaniu przedmiotowej opinii. Skutkiem tej zwłoki jest brak możliwości uzyskania certyfikatu przez spółkę, który wynika ze względów niezależnych zarówno od spółki, jak i od krajowych organów administracji publicznej" – podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że "aktualny stan rzeczy i związane z nim ryzyka zostały spowodowane wyłącznie znaczącym przekroczeniem przez Komisję Europejską terminu na wydanie przedmiotowej opinii".

Jednocześnie rozporządzenie unijne 715/2009 nie przewiduje rozwiązania, które stanowiłoby, że w przypadku braku wydania opinii w przewidzianym terminie, przyjmuje się, że opinia Komisji Europejskiej jest pozytywna. W konsekwencji, w obecnym stanie prawnym nie można doprowadzić do zakończenia postępowania z przyczyn niezależnych od wnioskującej spółki i organu prowadzącego postępowanie (prezesa URE), co aktualnie uniemożliwia legalne wyznaczenie operatora systemu magazynowania.

Gas Storage Poland Sp. z o.o. na mocy decyzji prezesa URE zostało wyznaczone operatorem systemu magazynowania paliw gazowych na okres od dnia 1 czerwca 2012 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. Zatem – jak podkreśla minister – jeżeli rozstrzygnięcie dot. certyfikatu nastąpi po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja o wyznaczeniu operatora systemu magazynowania, spółka zostanie pozbawiona możliwości działania.

Jednocześnie  wydanie decyzji operatorskiej, będącej następstwem uzyskania certyfikatu, wymaga przeprowadzenia przez prezesa URE kompletnego procesu administracyjnego.

"Wobec opisanych okoliczności, istnieje poważne ryzyko, że od dnia 1 stycznia 2025 r. nie będzie w Polsce wyznaczonego operatora systemu magazynowania paliw gazowych, jak również możliwości jego wyznaczenia, zgodnie z przepisami Prawa energetycznego. Taka sytuacja stanowiłaby poważne zagrożenie dla stabilności krajowego systemu gazowego i bezpieczeństwa energetycznego państwa i spowodowałaby paraliż systemu magazynowania gazu w Polsce" – podkreśliła minister.

Zwróciła się zatem, by w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania operatora systemu magazynowania gazu, a w konsekwencji zagwarantowania bezpieczeństwa gazowego kraju w trakcie trwania postępowania w sprawie udzielenia certyfikatu wprowadzić do ustawy – Prawo energetyczne przepisu przejściowego, który umożliwi wyeliminowanie tego ryzyka.

(ISBnews)