Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Moskwa: Lokalizacji dla offshore’u jest za mało, musimy zrewidować plan zagosp. morskiego

Moskwa: Lokalizacji dla offshore’u jest za mało, musimy zrewidować plan zagosp. morskiego

nbsp;Lokalizacji dla rozwoju morskich farm wiatrowych jest za mało; należy zrewidować plan zagospodarowania morskiego, by w pełni wykorzystać ten potencjał, uważa minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Jestem ciągle przekonana, że tych lokalizacji jest za mało, musimy zrewidować plan zagospodarowania morskiego i wykorzystać maksymalnie ten potencjał" – powiedziała Moskwa w RMF FM.

 "To źródło daje nam dużo większe bezpieczeństwo niż wiatraki na lądzie czy fotowoltaika, a polskie firmy mają już duże doświadczenie, polscy inwestorzy potrafią dobrze te projekty rozwijać" – dodała.

Przypomniała, że spodziewane są decyzje w sprawie lokalizacji farm wiatrowych.

"Już w tym roku pierwszy projekt Baltic Power, projekt Orlenu i Nothland Power, kanadyjskiej spółki rozpocznie budowę, co pozwala nam optymistycznie na 2026 rok jako rok pierwszej produkcji energii ponad 1 GW, ale też za chwilę kolejne rozstrzygnięcia w Ministerstwie Infrastruktury na kolejne lokalizacje na morzu" – podkreśliła.

Grupa Orlen złożyła aplikacje na wszystkie 11 akwenów morskich, co może dać – jak zapowiadali przedstawiciele koncernu – 11 GW mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach. 11 wniosków złożył też jeden z największych graczy w branży – niemiecki RWE.

Osiem lokalizacji wybrała z kolei Polska Grupa Energetyczna, która obecnie współpracuje przy budowie morskiej farmy z duńskim Ørsted. Do walki włączyło się też wiele innych firm, m.in. KGHM z francuskim TotalEnergies, ZE PAK z Ørsted, francuski Qair, francuski EDF Renewables, hiszpańska Iberdrola czy norweski Equinor.

Według opublikowanego w listopadzie raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Polska posiada potencjał morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na poziomie 33 GW. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa do 2040 r. mogłaby zaspokajać do 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%.
(ISBnews)