Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Moskwa: Decyzja ws. wyboru technologii do budowy elektrowni jądrowej -w październiku

Moskwa: Decyzja ws. wyboru technologii do budowy elektrowni jądrowej -w październiku

nbsp;Decyzja w sprawie wyboru technologii do budowy elektrowni jądrowej powinna zapaść w październiku br., poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oceniła, że rozpoczęcie budowy elektrowni w roku 2026 jest realistyczne.

Wczoraj Stany Zjednoczone złożyły ofertę ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce, proponują 6 wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Polski rząd ma także dwie inne propozycje.

„Ten raport to jest oferta, propozycja zaangażowania strony amerykańskiej zarówno w tej części technologicznej, jak i w tej części finansowej […] Trochę inny dokument niż ten dokument koreański czy dokument francuski, bo takie też mamy. Żaden z nich nie jest wiążącą ofertą biznesowa, natomiast każdy z nich będzie podlegał analizie” – powiedziała Moskwa w Polsat News.

„Według umowy polsko-amerykańskiej, rząd ma 30 dni na analizę tego podsumowania współpracy i decyzję, co dalej ze współpracą polsko-amerykańską, jeżeli chodzi o atom” – dodała.

Minister podkreśliła, że rządowi zależy „na dobrym i szybkim podjęciu decyzji”. Dopytywana czy może to nastąpić w październiku, powiedziała: „powinna zapaść w październiku”.

Moskwa przypomniała, że jeżeli chodzi o elektrownię jądrową, to 65% kosztów w budżecie, to koszty inne niż technologia, czyli np. wybór głównego wykonawcy, projektowanie, łańcuch dostaw.

„Więc to pokazuje, że poza tą decyzją o technologii, przed nami jest jeszcze wiele równie ważnych decyzji na wybór pozostałych uczestników procesu” – wskazała.

Przyznała, że rok 2026 jest „realistyczny” jako termin rozpoczęcia budowy elektrowni, a lata 2033-2035 – jako czas powstania pierwszych bloków elektrowni.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

(ISBnews)