Trwają uzgodnienia wejścia kapitałowego, a także wejścia dłużnego strony amerykańskiej w projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, uzgadniane jest również wejście wielu funduszy inwestycyjnych, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że finansowanie tak dużych projektów odbywa się z wielu źródeł.
Koszt budowy elektrowni szacowany jest na 20 mld USD.
"Finansowanie tak dużych projektów trzeba konstruować na zasadzie wielopłaszczyznowej, pochodzącej z wielu źródeł. Rzadko się tak zdarza, że tylko jeden podmiot jest w stanie sfinansować tak ogromne przedsięwzięcie" – powiedział Morawiecki podczas wizyty w Berlinie.
Poinformował, że polski rząd otrzymał propozycję wejścia kapitałowego strony amerykańskiej.
"Wejście kapitałowe [to jest to] na którym nam najbardziej zależy. Ale oprócz tego […] mamy długą kolejkę chętnych do finansowania tej inwestycji, więc nie ma we mnie obaw, że będzie jakiś problem ze sfinansowaniem tej inwestycji" – podkreślił premier.
"Wejście kapitałowe, wejście dłużne ze strony amerykańskiej, a także wejście wielu funduszy inwestycyjnych jest już uzgadniane" – dodał.
Przypomniał, że "pierwsze duże pieniądze" będą angażowane dopiero w momencie rozpoczęcia inwestycji, co – zgodnie z harmonogramem – miałoby nastąpić w 2026 r.
Wczoraj rząd podjął uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej, dokonując wyboru technologii amerykańskiej dla budowy pierwszej z nich. Orientacyjne koszty to do ok. 20 mld USD.
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony ma zostać pierwszy blok elektrowni jądrowej.
(ISBnews)