Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Morawiecki: Rząd dopracuje mechanizm rekompensat cen gazu na 2023 r. w tym tygodniu

Morawiecki: Rząd dopracuje mechanizm rekompensat cen gazu na 2023 r. w tym tygodniu

nbsp;Rząd planuje dopracowanie mechanizmu rekompensat cen gazu na rok 2023 jeszcze w tym tygodniu, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. System rekompensat do gazu i energii elektrycznej ma zastąpić dotychczasową tarczę antyinflacyjną.

"W tym tygodniu będziemy opracowywać czy dopracowywać mechanizm, który pozwoli zrekompensować ceny gazu. Dlatego zastępujemy tarczę opartą głównie o koszty budżetowe – zastępujemy ją tarczą, która będzie oparta częściowo o koszty budżetowe w dużo mniejszym stopniu, a w dużo większym stopniu o takie mechanizmy, jakimi posługują się również państwa Europy Zachodniej, czyli redukcje bardzo wysokich nadzwyczajnych zysków spółek energetycznych, spółek paliwowych po to, aby te wysokie zyski, marże były częścią tego pakietu antyinflacyjnego" – powiedział Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami.

Przypomniał, że mechanizm taki w zakresie energii elektrycznej i cieplnej został już opracowany.

Rząd planuje rezygnację z tarczy antyinflacyjnej w jej obecnej formie po 31 grudnia 2022 r.

W związku z tym w oparciu o przyjęte rozwiązania o końca 2023 r. mają obowiązywać obniżone stawki dla energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do określonych limitów zużycia (w zależności od rodzaju gospodarstwa) oraz cena maksymalna dla gospodarstw domowych, odbiorców wrażliwych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządów.

Regulacje te mają doprowadzić do sytuacji, w której de facto  działa osłonowe związane z cenami energii mają zamortyzować powrót do stawek VAT do poprzedniego poziomu.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu