Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Morawiecki: Przy cenie maksymalnej dla gazu wprowadzimy prawdopodobnie kryterium dochodowe

Morawiecki: Przy cenie maksymalnej dla gazu wprowadzimy prawdopodobnie kryterium dochodowe

nbsp;Rząd przy ustalaniu ceny maksymalnej na gaz zdecyduje się prawdopodobnie na wprowadzenie kryterium dochodowego, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu był przedmiotem wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów.

"Chcemy zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku, aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, aby zastosować kryterium dochodowe" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

"Kryterium dochodowe stosowane jest w szeregu innych programów, ono dobrze działa, a jednocześnie nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest – powiedzmy sobie uczciwie – bardzo sprawiedliwe i dlatego prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe w ciągu najbliższych kilku dni" – wyjaśnił.

Wczoraj rząd omówił projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu i  – jak podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) – zdecydował, że "będzie on przedmiotem dodatkowych analiz".

Morawiecki chce, aby projekt trafił pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu.

"W ciągu najbliższych kilku dni ta decyzja zostanie podjęta, po to, żeby w przyszłym tygodniu ta ustawa mogła trafić [do Sejmu]" – podkreślił premier.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów przepisy projektu ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu mają:
– ustalić maksymalną cenę paliw gazowych dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych;
– określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi, które stosuje w rozliczeniach z odbiorcami w wysokości wskazanej w projekcie ustawy;
– wyznaczyć Zarządcę Rozliczeń S.A. jako podmiot odpowiedzialny za wypłatę rekompensat.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu