Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MOL podpisał umowę na wydobycie gazu na polu ACG w Azerbejdżanie

MOL podpisał umowę na wydobycie gazu na polu ACG w Azerbejdżanie

nbsp;Grupa MOL zawarła z pozostałymi udziałowcami złoża porozumienie dotyczące eksploatacji rezerw gazu ziemnego na polu ACG w Azerbejdżanie, podała spółka. MOL jest trzecim, po SOCAR i bp, największym udziałowcem pola ACG, gdzie odkryto nowe rezerwy gazu ziemnego o szacunkowej wielkości nawet 112 mld m3, poniżej oraz powyżej aktualnie wykorzystywanych złóż ropy naftowej. Partnerzy zawarli porozumienie dotyczące dalszego rozwoju i komercjalizacji tych rezerw.

MOL podpisał również porozumienie o współpracy z SOCAR, w ramach którego obie firmy zbadają dalszy potencjał współpracy w zakresie wydobycia węglowodorów w Azerbejdżanie.

Na polu Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) odkryto złoża "suchego" (występującego niezależnie od ropy naftowej) gazu ziemnego. Zawarta umowa zmienia dotychczas obowiązujące porozumienie dotyczące wspólnego wydobycia, umożliwiając stronom dalsze poszukiwanie, badanie, rozwój i produkcję ze złóż "suchego" gazu ziemnego na polu ACG. Rezerwy gazu w ramach ACG oszacowano nawet na 112 mld m3, podkreślono.

"Dla Grupy MOL to bardzo ważne wydarzenie. Po latach rozwoju produkcji ropy naftowej w Azerbejdżanie, rozwijamy naszą działalność wchodząc w segment gazu ziemnego. To dzięki znakomitej współpracy zarówno z SOCAR, jak i partnerami joint venture w projekcie ACG" – powiedział prezes i CEO Grupy MOL Zsolt Hernádi, cytowany w komunikacie.

Platforma West Chirag rozpoczęła już wiercenie pierwszego odwiertu produkcyjnego, z którego gaz powinien popłynąć w 2025 r. Odwiert ten jest o tyle istotny, że pozwoli na dokonanie oceny poprzez produkcję, dostarczając informacji niezbędnych dla dalszych planów rozwoju.

MOL jest obecny w Azerbejdżanie od 2020 r., kiedy nabył 9,57% udziałów w Azeri-Chirag-Gunashli jednym z największych pół naftowych świata oraz 8,9% udziałów w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan, transportującym ropę do śródziemnomorskiego portu Ceyhan w Turcji. W 2023 r.
udziały te odpowiadały za 15% całkowitej produkcji oraz 25% rezerw MOL. 

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 23,11 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2022 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 481 stacji na koniec 2023 r.

(ISBnews)