Warszawa, 23.07.2021 (ISBnews) – Kolejna runda polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni w Turowie zaplanowana jest na 29 lipca, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
"W ubiegłym i obecnym tygodniu odbywały się spotkania na szczeblu eksperckim, których zadaniem było uzgodnienie kwestii technicznych dotyczących monitorowania wód podziemnych, hałasu i jakości powietrza w rejonie Turowa. Podczas dzisiejszego spotkania na szczeblu ministerialnym ustalenia eksperckie zostały omówione pod kątem wprowadzenia odpowiednich postanowień do projektu umowy" – czytamy w komunikacie po zakończonej w czwartek kolejnej rundzie polsko-czeskich negocjacji, w których uczestniczyli m.in. wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Rozmowy polsko-czeskie będą kontynuowane podczas kolejnej rundy negocjacyjnej zaplanowanej w czwartek 29 lipca, podano także.
W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia skargi, złożonej przez Czechy w tej sprawie, a dotyczącej uwarunkowań środowiskowych. Jednocześnie przed tygodniem Komisja Europejska przyłączyła się do skargi Czech w tej sprawie. Czechy złożyły później do TSUE wniosek o zasądzeniu zapłaty przez Polskę 5 mln euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Po decyzji TSUE strona polska informowała, że uzgodniła z Czechami porozumienie ramowe, które zobowiązuje Polskę do inwestycji, ograniczających negatywne skutki wydobycia dla środowiska, a Czechy – do wycofania sprawy kopalni z TSUE. Polska – w ramach tego porozumienia – zgodziła się na powołanie komisji eksperckiej, która badałaby kwestie środowiskowe, a PGE miałoby przeprowadzić do końca inwestycje ekranu, który będzie eliminował odpływ wody. Ponadto Grupa PGE miałaby prowadzić prace przy wałach, by zabezpieczać przed pyłkami, które przenikają na stronę czeską. Zaplanowano też wspólne polsko-czeskie inwestycje o wartości 40-45 mln euro, współfinansowane z budżetu państwa, jak i samorządów i PGE. Przedstawiciele polskiego rządu podkreślali, że umowa bilateralna w tej sprawie jest przygotowywana przez stronę czeską i ma zostać zawarta w ramach art. 273 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
(ISBnews)