nbsp;Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) rozpoczęło konsultacje projektu Strategii dla ciepłownictwa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r., którego celem jest wskazanie optymalnych kierunków realizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, a także aktów prawnych Unii Europejskiej, przy uwzględnieniu perspektyw realizacji podwyższonego celu redukcji emisji, realizowanego przez procedowany obecnie pakiet "Fit for 55", poinformował resort.
"Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie, Polityka energetyczna Polski zostanie poddana aktualizacji. Najistotniejsze zmiany dotyczyć będą dodania priorytetu: 'Suwerenność energetyczna', co ma kluczowe znaczenie w kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego przedsiębiorstw ciepłowniczych" – czytamy w komunikacie.
Strategia uwzględnia konieczność zapewnienia bezpieczeństwa technicznego i ekonomicznego dostaw ciepła dla odbiorców oraz zasadniczej roli samorządu lokalnego jako podmiotu odpowiedzialnego za organizację tych dostaw, podano także.
Dokument przedstawia aktualną sytuację sektora oraz analizę otoczenia regulacyjnego i rynkowego, jako punkt wyjścia do koniecznych zmian. Wskazuje optymalne kierunki i metody realizacji transformacji sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce oraz bezpieczeństwa dostaw energii do odbiorców po akceptowalnych cenach a następnie metody ich realizacji.
MKiŚ podkreśla, że poczynione analizy wskazują na konieczność przyspieszenia transformacji, by uniknąć ekspozycji na ryzyko dalszych wzrostów kosztów ciepła z powodu rosnących cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, ale także importowanych paliw kopalnych.
Uwagi i opinie do projektu można zgłaszać w terminie 30 dni od dnia przekazania projektu do konsultacji publicznych.
(ISBnews)