Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MKiŚ prowadzi postępowania ws. decyzji zasadn. dla projektów jądrowych w 10 lokalizacjach

MKiŚ prowadzi postępowania ws. decyzji zasadn. dla projektów jądrowych w 10 lokalizacjach

nbsp;Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) prowadzi postępowania o wydanie decyzji zasadniczej dla 10 lokalizacji reaktorów jądrowych, natomiast wydało do tej pory decyzje dla 2 elektrowni, wynika z danych przedstawionych przez wiceministra Adama Guibourgé – Czetwertyńskiego.

"Według stanu na dzień 6 września 2023 r. minister klimatu i środowiska […] prowadzi postępowania w sprawie wydania decyzji zasadniczych wszczęte na wnioski złożone przez następujące podmioty:

–  6 spółek celowych Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. (BWRX-300 Dąbrowa Górnicza sp. z o.o., BWRX-300 Nowa Huta sp. z o.o., BWRX-300 Ostrołęka sp. z o.o., BWRX-300 Stalowa Wola sp. z o.o., BWRX-300 Stawy Monowskie sp. z o.o., BWRX-300 Włocławek sp. z o.o.) powołanych do budowy elektrowni jądrowych. Spółki te planują inwestycje z wykorzystaniem technologii BWRX-300 firmy GE- Hitachi, odpowiednio na terenie następujących gmin: Miasto Dąbrowa Górnicza, Miasto Kraków, Miasto Ostrołęka, Miasto Stalowa Wola, Miasto Oświęcim, Miasto Włocławek.

–  Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. – dla inwestycji polegających na budowie elektrowni jądrowych z wykorzystaniem technologii reaktora PWR-20 firmy Last Energy w 3 lokalizacjach na terenie następujących gmin: Miasto Jaworzno, Miasto Częstochowa, Jaworze, w województwie śląskim.

– PGE PAK Energia Jądrowa S.A. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora APR1400 firmy Korean Electric Power Company (KEPCO) na terenie gminy Miasto Konin oraz gminy Kazimierz Biskupi, w województwie wielkopolskim" – napisał Guibourgé – Czetwertyński w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jednocześnie poinformował, że minister klimatu i środowiska wydał decyzje zasadnicze na wnioski złożone przez następujące podmioty:

–  Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora AP1000 firmy Westinghouse Electric Company na terenie gmin Choczewo oraz Gniewino i Krokowa, w województwie pomorskim.

–  KGHM Polska Miedź S.A. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora VOYGR firmy NuScale (technologia preferowana) na terenie gminy Lubasz oraz gminy Wieleń, w województwie wielkopolskim, wymieniono także.

Uzyskanie decyzji zasadniczej przez inwestora uprawnia go do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania tej inwestycji (m.in. pozwolenia na budowę).

Decyzja zasadnicza stanowi w tym zakresie jedynie wyraz politycznej akceptacji państwa dla konkretnego projektu inwestycyjnego określając zgodność danej inwestycji z interesem publicznym, w tym celami polityki państwa oraz oceniając wpływ inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, podkreślił wiceminister.

Decyzja zasadnicza nie przesądza o konkretnej lokalizacji inwestycji, gdyż kwestie te szczegółowo regulować będzie decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji, która wydawana jest przez wojewodę po uzyskaniu przez inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji i spełnieniu pozostałych wymagań określonych w przepisach prawnych.

(ISBnews)