Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MKiŚ planuje wprowadzenie uprzedniej weryfikacji ofert bilansujących na rynku energii

MKiŚ planuje wprowadzenie uprzedniej weryfikacji ofert bilansujących na rynku energii

nbsp;Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) planuje wprowadzenie mechanizmu uprzedniej weryfikacji ofert bilansujących składanych przez uczestników rynku bilansującego na rynku energii elektrycznej, poinformował resort. Skierował on do ponownych konsultacji publicznych projekt nowelizacji ministra klimatu i środowiska ws. szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego w tym zakresie.

Ponowne konsultacje – jak podano na stronach Rządowego Centrum Legislacji – mają potrwać trzy dni.

"Poza zmianą terminów przekazywania aktualizacji kosztu paliwa podstawowego na potrzeby rozliczenia tzw. pracy wymuszonej rozliczanej zgodnie z CWD (cena wymuszonej dostawy energii elektrycznej) i CWO (cena wymuszonego odbioru energii elektrycznej),  [projektowane rozporządzenie] wprowadza nowy mechanizm uprzedniej weryfikacji ofert na rynku bilansującym (ex-ante bid evaluation)" – czytamy w komunikacie.

Głównym elementem mechanizmu są:

– wprowadzenie obowiązku składania ofert bilansujących na rynku bilansującym energii elektrycznej na podstawie indywidualnych kosztów zmiennych wytwarzania energii elektrycznej przez składających oferty bilansujące;

– wprowadzenie maksymalnej ceny ofertowej (MaxCO) wraz z określeniem sposobu jej ustalania;

– wprowadzenie automatycznego ograniczenia cen ofertowych składanych przez uczestników rynku do maksymalnej ceny ofertowej (MaxCO), jeżeli cena ofertowa złożona w ofercie bilansującej jest wyższa niż maksymalna cena ofertowa (MaxCO);

– wykorzystanie tak ustalonych cen ofertowych do dalszych procesów rynku bilansującego;

– wzmocnienie transmisji sygnałów cenowych pomiędzy rynkiem bilansującym a pozostałymi rynkami energii elektrycznej.

Jak podano w uzasadnieniu, zmiany będą dotyczyły wytwórców aktywnych na rynku bilansującym, a wykorzystujących paliwa inne niż gaz i węgiel brunatny, np. węgiel kamienny, olej opałowy lub biomasę. 

Oczekiwanym efektem zmian jest lepsze odzwierciedlenie cen paliw, w tym w szczególności cen węgla kamiennego w ramach cen CWD i CWO, a tym samym lepsze odzwierciedlenie kosztów paliwa w rozliczeniu pracy jednostki wytwórczej centralnie dysponowanej odbywającej się na polecenie operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego ze względów innych niż swobodne bilansowanie, wskazano.

Planowany termin wejścia w życie zmian to 3 dni od dnia ogłoszenia. W tym terminie ma wejść w życie również obowiązek składania ofert bilansujących zgodnie z nowymi zasadami.

(ISBnews)