Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MI oczekuje pierwszych rozstrzygnięć ws. koncesji na projekty offshore w grudniu (aktual.)

MI oczekuje pierwszych rozstrzygnięć ws. koncesji na projekty offshore w grudniu (aktual.)

We wczorajszej depeszy aktualizujemy – za RWE i Business Insiderem – liczbę wniosków złożonych przez RWE (w 5. akapicie).

Pierwszych rozstrzygnięć w sprawie koncesji na budowę farm wiatrowych na 11 obszarach w polskiej strefie Morza Bałtyckiego należy się spodziewać jeszcze w grudniu, poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

"Na 11 obszarów wpłynęły w sumie 132 wnioski. Pierwszych rozstrzygnięć można się spodziewać w grudniu 2022 r." – powiedział Huptyś portalowi Business Insider Polska.

Portal przypomina, że "walka o koncesje" na budowę farm wiatrowych na 11 obszarach w polskiej strefie Morza Bałtyckiego to tzw. druga faza inwestycji w wiatraki na morzu.

"W pierwszej fazie realizowanych jest już siedem projektów o łącznej mocy 5,9 GW, a pierwsza energia z tych elektrowni może popłynąć w 2026 r. Branża szacuje, że w drugim etapie może powstać kolejnych 9-11 GW mocy. Inwestorzy od miesięcy czekają jednak na rozstrzygnięcie ich wniosków o pozwolenia na budowę farm na wybranych akwenach" – czytamy w artykule.

Grupa Orlen złożyła aplikacje na wszystkie 11 akwenów morskich, co może dać – jak zapowiadali przedstawiciele koncernu – 11 GW mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach. 11 wniosków złożył też jeden z największych graczy w branży – niemiecki RWE.

"Osiem lokalizacji wybrała z kolei Polska Grupa Energetyczna, która obecnie współpracuje przy budowie morskiej farmy z duńskim Ørsted. Do walki włączyło się też wiele innych firm, m.in. KGHM z francuskim TotalEnergies, ZE PAK z Ørsted, francuski Qair, francuski EDF Renewables, hiszpańska Iberdrola czy norweski Equinor" – wymienia dalej portal.

Według opublikowanego w listopadzie raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) Polska posiada potencjał morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na poziomie 33 GW. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa do 2040 r. mogłaby zaspokajać do 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%.

(ISBnews)