Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i miasta Warszawa podpisali umowy na ponad 400 mln zł pożyczki na wsparcie zielonej transformacji miasta z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
"Projekty, na które zostaną przeznaczone środki z pożyczki obejmują inwestycje dotyczące tworzenia bezpiecznej i zielonej infrastruktury. To inwestycje w wielofunkcyjnych, otwartych przestrzeniach publicznych, gdzie priorytetem są działania, które przyczynią się do zrównoważonej odnowy miast i podwyższenia standardów jakości środowiska. Inwestycje realizowane są na podstawie kompleksowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni dotyczącej przede wszystkim Nowego Centrum Warszawy oraz wdrażania energooszczędnych technologii oświetlenia dróg i przestrzeni publicznych" – czytamy w komunikacie.
Z pozyskanych środków zrealizowane lub zrefinansowane zostaną projekty związane m.in. z przyrodniczym i pieszo-rowerowym zagospodarowaniem ulic Złotej i Zgoda w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy oraz wymiana ponad 70 tysięcy punktów świetlnych na energooszczędne, wskazano w informacji.
Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to instrument, z którego skorzystają m.in. jednostki samorządu terytorialnego (JST) i spółki komunalne. Środki można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone czy termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Budżet projektu to ok. 40 mld zł.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.
(ISBnews)