Warszawa, 02.09.2021 (ISBnews) – Złoto inwestycyjne na świecie sprzedaje się najlepiej od 2013 roku, a przewidywana 4. fala pandemii i "kryzys afgański" może spowodować dalsze wzrosty ceny tego kruszcu, uważa prezes Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski.
Między początkiem stycznia a końcem czerwca bieżącego roku na świecie sprzedano 594,5 tony złota inwestycyjnego w formie sztabek i monet bulionowych – to najwięcej od ośmiu lat. W Stanach Zjednoczonych popyt inwestycyjny na złoto w I półroczu br. osiągnął historyczny rekord – w USA sprzedano w tym okresie 61,7 tony kruszcu, czyli niewiele mniej niż w całym 2020 roku, podano w komunikacie.
"Jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na wycenę złota w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Słyszymy doniesienia o nadciągającej 4. fali pandemii, nie wiemy jak dalej będzie przebiegać kolejny 'kryzys afgański', a dolar ostatnio się osłabiał. Jak pokazuje historia, w takich niepewnych czasach rośnie popyt na złoto, a także wycena tego kruszcu. Szczególnie, że jest to aktywo bardzo płynne, łatwo je sprzedać. Inna kwestia, że w Polsce rośnie popularność złota zarówno jako celu inwestycyjnego, ale także jako produktu ofiarowywanego w postaci prezentu osobom bliskim" – powiedział Żołędowski, cytowany w komunikacie.
"Dodatkowo popyt na ten kruszec, zarówno w kraju jak i na całym świecie, jest nieustannie stymulowany niskimi stopami procentowymi, rosnącą inflacją i stale wzrastającymi wynagrodzeniami – czynnikami, które szybko nie znikną. Obserwując to, co dzieje się obecnie na polskim rynku, nie zdziwiłbym się gdyby został pobity ubiegłoroczny rekord w zakresie sprzedaży złota inwestycyjnego i przekroczylibyśmy poziom 10 ton" – dodał prezes.
Według danych Światowej Rady Złota, I połowa 2021 roku upłynęła pod znakiem stale wysokiego popytu na złoto. Między początkiem stycznia a końcem czerwca bieżącego roku na świecie sprzedano 594,5 tony złota inwestycyjnego w formie sztabek i monet bulionowych, czyli o 45% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W tzw. ujęciu dolarowym – czyli biorąc pod uwagę wartość sprzedanego w tym czasie złota – popyt na fizyczne złoto inwestycyjne w pierwszym półroczu wyniósł 34 miliardów USD, co oznacza wzrost o 60% r/r. To najlepsze wyniki od ośmiu lat, wskazano w materiale.
W Polsce Mennica Skarbowa – największy krajowy dealer złota inwestycyjnego – sprzedała w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku niemal 1,8 tony złota, co równe jest 83% całej ubiegłorocznej sprzedaży, podano także.
Mennica Skarbowa wiodący dealer złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku. Zajmuje się sprzedażą, skupem i przechowaniem produktów inwestycyjnych oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.
(ISBnews)