Warszawa, 04.11.2019 (ISBnews) – Polskie inwestycje o znaczeniu transgranicznym, w tym projekt pływającego terminala regazyfikacyjnego LNG typu FSRU w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz podmorskiego połączenia elektroenergetycznego Polski i Litwy – Harmony Link, zostały uwzględnione na IV liście Projektów wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (PCI – Project of Common Interest), podało Ministerstwo Energii.
"Uwzględnienie polskich inwestycji na liście PCI to dowód, że Komisja Europejska docenia nasze starania na rzecz zapewnienia realnej dywersyfikacji dostaw energii w tej części Europy" – powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, cytowany w komunikacie.
Na IV liście PCI, która będzie obowiązywać przez najbliższe dwa lata znalazły się planowane i realizowane na terytorium Polski projekty infrastrukturalne w trzech sektorach.
W sektorze gazu ziemnego są to projekty:
– Połączenie Polska – Dania (Baltic Pipe) wraz z niezbędną rozbudową infrastruktury w obu państwach;
– FSRU w rejonie Zatoki Gdańskiej;
– Połączenie Polska – Słowacja wraz z rozbudową sieci wewnętrznej w Polsce Wschodniej;
– Połączenie Polska – Litwa (GIPL);
W sektorze ropy naftowej są to:
– Rurociąg Brody-Adamowo;
– Rurociąg Pomorski (II linia) wraz z rozbudową terminala naftowego w Gdańsku (faza druga);
Z kolei w sektorze energii elektrycznej wyróżniono następujące projekty:
– Rozbudowa polskiej sieci wewnętrznej w ramach projektu "GerPol Power Bridge" zawierająca budowę linii: Krajnik – Baczyna, Mikułowa – Świebodzice oraz Baczyna – Plewiska;
– Budowa linii Stanisławów – Ostrołęka;
– Integracja i synchronizacja systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem Europy Kontynentalnej obejmująca:
– budowę nowego połączenia kablowego pomiędzy Polską a Litwą
– budowę linii Dunowo – Żydowo Kierzkowo (PL)
– budowę linii Piła Krzewina – Żydowo Kierzkowo (PL)
– modernizację linii Krajnik – Morzyczyn (PL)
– modernizację linii Żarnowiec – Gdańsk/Gdańsk Przyjaźń – Gdańsk Błonia (PL)
– modernizację linii Morzyczyn – Dunowo – Słupsk – Żarnowiec (PL)
Warunkiem włączenia danego projektu na listę PCI jest wykazanie, że jego realizacja przyniesie znaczące korzyści co najmniej dwóm państwom członkowskim UE, przyczyni się do integracji wewnętrznego rynku energii UE, poprawy jego konkurencyjności, a także zwiększy bezpieczeństwo dostaw, podano także.
Projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej korzystają z zagwarantowanych prawnie udogodnień w postaci m.in. przyspieszonej procedury wydawania pozwoleń i decyzji administracyjnych, czy możliwości otrzymania wsparcia finansowego w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility) w formie bezzwrotnych dotacji lub innowacyjnych instrumentów finansowych.
(ISBnews)