Warszawa, 05.07.2019 (ISBnews) – Ministerstwo Energii rozpoczęło proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych zaktualizowanej wersji projektu rozporządzenia w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia, podał resort. Konsultacje potrwają do 10 lipca br.
"Konieczność aktualizacji projektu rozporządzenia jest związana z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. 2019 poz. 1210), które zróżnicowały działanie mechanizmu stabilizacji cen energii w 2019 r. w zależności od półrocza" – czytamy w komunikacie.
Znowelizowana ustawa nałożyła na ministra energii obowiązek wydania rozporządzenia w ciągu 21 dni od dnia wejścia jej w życie tj. do 20 lipca br.
"Głównym celem rozporządzenia jest określenie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny oraz rekompensaty finansowej, w tym średnioważonej ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, pozostałych kosztów jednostkowych przedsiębiorstw energetycznych oraz sposobu wyznaczania obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych (cen odniesienia)" – czytamy dalej.
Uwagi należy przesyłać do ministerstwa do 10 lipca 2019 r.
28 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, podała Kancelaria Prezydenta. Zgodnie ze zmianami wprowadzanymi ustawą, przez cały 2019 r. przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną określa ceny i stawki opłat za energię elektryczną w wysokości cen stosowanych 31 grudnia 2018 r. i nie wyższej niż ceny i stawki stosowane 30 czerwca 2018 r.
(ISBnews)