Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Mazur z PSPA: Liczba rejestracji poj. elektrycznych wyniesie ok. 12 tys. w 2021

Mazur z PSPA: Liczba rejestracji poj. elektrycznych wyniesie ok. 12 tys. w 2021

Warszawa, 17.03.2021 (ISBnews) – Liczba rejestracji osobowych i dostawczych samochodów czysto elektrycznych w Polsce może wynieść ok. 12 tys. sztuk w 2021 roku, w porównaniu do ponad 5 tys. sztuk w roku 2020, poinformował ISBnews dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur.

"Wprawdzie w styczniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem rejestracji EV w ujęciu rok do roku, ale był to tzw. efekt grudnia, który w minionym roku po raz pierwszy w elektromobilności był tak mocno zauważalny. Zarejestrowano wówczas rekordową – w warunkach polskich – liczbę samochodów elektrycznych. To efekt zaktualizowanych wymogów emisyjnych. Im bliżej było końca 2020 r., tym bardziej wzrastała presja, żeby w jak największej liczbie rejestrować 'elektryki'" – powiedział Mazur w rozmowie z ISBnews. 

Według niego, rok 2021 na polskim rynku powinien być podobny do poprzedniego pod względem rozłożenia rejestracji samochodów elektrycznych w poszczególnych miesiącach – wolumeny sprzedaży powinny rosnąć wraz ze zbliżaniem się do końca roku.

"Podobnie, jak na początku 2020 r., obecnie również czekamy na potencjalne dopłaty do zakupu pojazdów zeroemisyjnych. Jednak nawet przed ich wdrożeniem, rynek będzie się rozwijał, chociażby ze względu na coraz atrakcyjniejszą ofertę samochodów z napędem elektrycznym, która obecnie obejmuje już ponad 100 modeli w praktycznie wszystkich segmentach rynkowych" – dodał Mazur. 

Szef PSPA ma nadzieję, że udział rejestracji pojazdów elektrycznych w łącznej liczbie rejestracji samochodów osobowych w Polsce będzie systematycznie wzrastał. W 2020 roku (w przypadku pojazdów nowych) wynosił około 0,9%, w 2021 roku może wzrosnąć do 2%, a w perspektywie roku 2025 może przekroczyć 10%. 

"Znaczące zwiększenie udziału EV w łącznej liczbie rejestracji samochodów na polskim rynku nie jest już odległą perspektywą" – podsumował. 

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa w Polsce organizacja branżowa, zajmującą się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych. Organizacja zrzesza ponad 120 przedsiębiorstw z całego łańcucha wartości w elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawców nowoczesnych technologii oraz pozostałe podmioty i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. PSPA jest częścią The European Association for Electromobility (AVERE), największej organizacji zajmującej się rozwojem rynku elektromobilności w Europie.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)