Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MAP: Węgiel po preferencyjnych cenach za 2022 r. będzie można zakupić w 2023 r.

MAP: Węgiel po preferencyjnych cenach za 2022 r. będzie można zakupić w 2023 r.

nbsp;Limit 1,5 t węgla, który nie został zakupiony przez gospodarstwo domowe po preferencyjnych cenach w roku 2022, będzie mógł być zakupiony w roku 2023, zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra aktywów państwowych w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

Projekt został skierowany do uzgodnień.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, gospodarstwo domowe miało prawo do zakupu maksymalnie 3 t węgla po preferencyjnych cenach (w tym 1,5 t w roku 2022 i 1,5 t w roku 2023).

"Projektowana zmiana rozporządzenia MAP […] stanowi, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. gospodarstwo domowe nie dokona zakupu paliwa stałego albo dokona zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na 2. okres (w praktyce limit ten jest zatem wyższy niż 1 500 kg)" – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednak w żadnym wypadku ilość wnioskowanego węgla nie będzie mogła sumarycznie przekroczyć 3 000 kg, podano także.

Jak poinformował dzisiaj wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, dotychczas podpisano ok. 1 800 umów z gminami, w ponad 350 już jest węgiel, do pozostałych jest dostarczany.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu