nbsp; Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przekaże dzisiaj ministrowi klimatu i środowiska opinie w sprawie decyzji zasadniczej w sprawie budowy sześciu małych reaktorów jądrowych, zapowiedział szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. Dotychczas MKiŚ wydało już decyzje zasadnicze dla budowy dwóch elektrowni jądrowych.
"W dniu dzisiejszym Ministerstwo Aktywów Państwowych przekaże do ministra klimatu opinie zgodnie z wymogiem ustawowym opinie dotyczące również tych sześciu inwestycji w małe reaktory jądrowe. Wykonamy tutaj to, co do nas należy" – powiedział Sasin, który dzisiaj kończy pełnienie funkcji szefa resortu aktywów państwowych.
Sasin podkreślił, że dla obydwu projektów elektrowni jądrowych zostały już wydane decyzje zasadnicze.
"Jedna już uzyskała kilkanaście tygodni temu decyzję zasadniczą ministra klimatu czyli tę decyzję, która daje zielone światło na realizację tego projektu w Choczewie na Pomorzu" – powiedział minister.
"Ale to, co jest dzisiaj ważną informacją, a funkcjonującą już od późnego popołudnia od piątku jest informacja że ten projekt, który jest realizowany m.in. przez największą polską spółkę Polską Grupę Energetyczną […] we współpracy z największą prywatną polską spółką energetyczną ZE PAK z Grupy Polsat i z partnerem koreański, największym koreańskim koncernem energetycznym państwowym KHNP ten projekt uzyskał właśnie w piątek późnym popołudniem decyzję zasadniczą, decyzję która dzisiaj daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana" – wskazał Sasin.
Jak wynikało z informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska na 6 września 2023 r. minister klimatu i środowiska prowadził postępowania w sprawie wydania decyzji zasadniczych wszczęte na wnioski złożone przez następujące podmioty:
– 6 spółek celowych Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. (BWRX-300 Dąbrowa Górnicza sp. z o.o., BWRX-300 Nowa Huta sp. z o.o., BWRX-300 Ostrołęka sp. z o.o., BWRX-300 Stalowa Wola sp. z o.o., BWRX-300 Stawy Monowskie sp. z o.o., BWRX-300 Włocławek sp. z o.o.) powołanych do budowy elektrowni jądrowych. Spółki te planowały inwestycje z wykorzystaniem technologii BWRX-300 firmy GE- Hitachi, odpowiednio na terenie następujących gmin: Miasto Dąbrowa Górnicza, Miasto Kraków, Miasto Ostrołęka, Miasto Stalowa Wola, Miasto Oświęcim, Miasto Włocławek.
– Last Energy Polska SPV 1 sp. z o.o. – dla inwestycji polegających na budowie elektrowni jądrowych z wykorzystaniem technologii reaktora PWR-20 firmy Last Energy w 3 lokalizacjach na terenie następujących gmin: Miasto Jaworzno, Miasto Częstochowa, Jaworze, w województwie śląskim.
– PGE PAK Energia Jądrowa S.A. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora APR1400 firmy Korean Electric Power Company (KEPCO) na terenie gminy Miasto Konin oraz gminy Kazimierz Biskupi, w województwie wielkopolskim.
Wcześniej minister klimatu i środowiska wydał decyzje zasadnicze na wnioski złożone przez następujące podmioty:
– Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora AP1000 firmy Westinghouse Electric Company na terenie gmin Choczewo oraz Gniewino i Krokowa, w województwie pomorskim.
– KGHM Polska Miedź S.A. – dla inwestycji polegającej na budowie elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii reaktora VOYGR firmy NuScale (technologia preferowana) na terenie gminy Lubasz oraz gminy Wieleń, w województwie wielkopolskim, wymieniono także.
Uzyskanie decyzji zasadniczej przez inwestora uprawnia go do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania tej inwestycji (m.in. pozwolenia na budowę).
(ISBnews)