Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. MAP: Po przyjęciu ustawy o dopł. dla odbiorców wrażliwych – wniosek o notyfikację do KE

MAP: Po przyjęciu ustawy o dopł. dla odbiorców wrażliwych – wniosek o notyfikację do KE

Warszawa, 18.01.2022 (ISBnews) – Po przyjęciu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o notyfikację, poinformował wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Zapewnił, że regulacja jest zgodna z przepisami unijnymi.

"Oczywiście, po przyjęciu tej ustawy rząd będzie występował do Komisji Europejskiej z uzgodnieniami. Natomiast […] też podkreślam to, że przygotowując projekt ustawy, dokładaliśmy wszelkich starań, żeby w żaden sposób nie przekroczyć przepisów unijnych, zwłaszcza w zakresie niedozwolonej pomocy publicznej" – powiedział Małecki podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Ustawa, nad którą pracuje senacka komisja zakłada zamrożenie cen gazu dla klientów taryfowanych i wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców. Ustawa obejmuje ochroną taryfową m.in. szpitale, szkoły, placówki dziennego pobytu czy domy dziecka. Instytucje te mają płacić za gaz według takich samych stawek jak odbiorcy indywidualni. Ochrona ta ma funkcjonować do końca 2023r.

"Ten katalog odbiorców wrażliwych, który wprowadziliśmy do ochrony taryfowej na poziomi taryfy ustalonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest zawężony do działalności organizacji, poza działalnością biznesową. Czyli jeżeli mówimy o wsparciu odbiorców gazu w postaci szkół, wyższych uczelni, nie dotyczy to gazu zużywanego na potrzeby działalności biznesowej, prowadzenie np. czy w stołówkach, czy w księgarniach czy w klubach"  – tłumaczył Małecki.

Podkreślił, że ustawa nakłada wymóg złożenia przez przedstawiciel wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych deklaracji do sprzedawcy gazu, jaka cześć gazu jest wykorzystywana na cele mieszkaniowe, a jaka na cele biznesowe.

"Rekompensaty dla sprzedawców gazu dotyczą tylko tych podmiotów, które kupują gaz po cenach rynkowych i sprzedają odbiorcom wrażliwym po cenach 200, 17 zł MWH" – podkreślił wiceminister.

Pytany czy proponowana ustawa nie narusza przepisów unijnych, powiedział: "Nie wchodzimy w obszar dofinansowania biznesu, czyli ustawa jest zgodna z przepisami unijnymi, ustawa nie narusza europejskiego rynku w zakresie niedozwolonej pomocy publicznej".

Dla sprzedawców gazu, którzy prowadzą sprzedaż do odbiorców taryfowych, rząd przygotował system rekompensat na poziomie ok. 10 mld zł. Ma to przełożyć się na niższe rachunki dla odbiorców na równowartość tej kwoty. Skarb Państwa ma objąć gwarancją zobowiązania sprzedawcy z urzędu paliw gazowych z tytułu obligacji lub kredytów, zaciągniętych na rynku krajowym lub zagranicznym do 1 stycznia 2026 r.

(ISBnews)