Warszawa, 23.02.2021 (ISBnews) – Grupa kapitałowa Luma Automation zamknęła transakcję nabycia węgierskiej spółki Iron-Tech, podała Luma. To jeden z liderów węgierskiego rynku produkcji obrabianych precyzyjnie części metalowych, przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego i kolejowego.
Spółka z Szigetváru dostarcza ponadto elementy konstrukcyjne wykorzystywane w innych segmentach produkcji przemysłowej.
"Nabycie Iron-Tech dobrze wpisuje się w strategię naszego rozwoju, opartego nie tylko na wzroście organicznym, ale również na przejmowaniu silnych i mających potencjał podmiotów działających na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Jestem przekonany, że tylko elastyczne struktury organizacyjne są przygotowane na konsolidację w zachodzących procesach globalizacyjnych. Inwestycja w Iron-Tech nie tylko uzupełni nasze zdolności produkcyjne, lecz także pozwoli nam aktywniej otworzyć się na południową część Europy" – powiedział założyciel i prezes Luma Holding, do której należy również Grupa Luma Automation Radosław Miśkiewicz, cytowany w komunikacie.
To kolejne przejęcie Grupy Luma Automation w ostatnich latach. W ubiegłym roku dołączyły do niej gliwickie Zakłady Metalowe Postęp oraz warszawski Hydomat.
"Nie ulega wątpliwości, że temat łańcucha dostaw staje się coraz istotniejszy w związku z pandemią koronawirusa oraz kwestiami ochrony środowiska. Coraz częściej – i pandemia ewidentnie przyspieszyła tutaj zmianę – zagadnienie krótkich tras dostaw jest kluczowym czynnikiem przy wyborze dostawców. To jeszcze bardziej wzmocni Polskę i Węgry, jako miejsca, gdzie warto lokować produkcję. Ważne są również korzyści wynikające z efektów synergii. Iron-Tech obrabia odlewy żeliwne i będzie w tym zakresie współpracował z Odlewnią Kutno. Jesteśmy przekonani, że docelowo połączenie potencjałów odlewni aluminium (Saga w Teresinie), tłoczni (ZM Postęp w Gliwicach i Hydomat w Warszawie) oraz węgierskiej spółki umożliwi dostarczanie naszym partnerom obok półproduktów także gotowych elementów przeznaczonych do bezpośredniego montażu w wyrobach finalnych" – dodał Derda.
Iron-Tech to spółka założona w 1999 r., zatrudnia ponad 250 osób, zajmuje się precyzyjną obróbką metali i produkcją komponentów metalowych. Węgierska firma jest dostawcą m.in. dla takich potentatów jak Denso, Bosch czy Knorr-Bremse.
Grupa kapitałowa Luma Automation inwestuje w firmy, które specjalizują się w zaawansowanych technologiach produkcji i obróbki metali, konsoliduje rynek małych i średnich firm. Obecnie grupę tworzy pięć spółek: Odlewnia Kutno, odlewnia cynku i aluminium Saga Poland, narzędziownia Luma Tools, ZM Postęp w Gliwicach oraz Hydomat z Warszawy.
(ISBnews)