Warszawa, 26.03.2021 (ISBnews) – Polska pracuje nad mechanizmem wsparcia, który zastąpi rynek mocy po 2025 r. w związku z tym, że nie będzie już wówczas możliwe wsparcie elektrowni węglowych, poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
"Polsce będzie trudno do 2025 roku zbudować nowe moce wytwórcze, które będą kompensować działające obecnie moce węglowe. Dlatego trwają prace nad przygotowaniem nowego mechanizmu, co oczywiście wymaga rozmów z Komisją Europejską" – powiedział Kurtyka podczas X Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).
Dodał, że za wcześnie jest jeszcze na ujawnianie szczegółów, bowiem sprawa jest niezwykle delikatna. Resort klimatu i środowiska apeluje do grup energetycznych, aby przyspieszyć inwestycje w alternatywne wobec węgla źródła wytwarzania.
"Plan rozwoju polskiej energetyki opiera się na offshore, atomie i tzw. produkcji rozproszonej jest spójny i wiarygodny. Dajemy sobie 13 lat na powstanie pierwszego bloku jądrowego, ponieważ tego nam potrzeba do stabilizacji systemu. Nie jest dziś tajemnicą, że rośnie znaczenie OZE, ich konkurencyjność cenowa oraz pierwszeństwo sprzedaży. Tym samym ci dostawcy zyskują naturalną przewagę" – wskazał.
Jak ocenia minister, w wielu przypadkach polski system zasilany jest energią z importu – głównie z Niemiec – "a to wpływa w naturalny sposób na nasze bezpieczeństwo energetyczne". Dodatkowo cena energii i gwarancja dostaw oznacza wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki, w tym m.in. przemysłu chemicznego, papierniczego, cementowego, nawozowego czy hutnictwa.
"Polskiego sukcesu gospodarczego nie wolno zgubić. Stąd aktywność polska na forum Komisji Europejskiej na rzecz wdrożenia opłat z tytułu tzw. śladu węglowego, czyli granicznych opłat emisyjnych oraz podtrzymanie mechanizmu korzystania z darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla" – podsumował Kurtyka.
W grudniu 2017 r. przyjęta została ustawa o rynku mocy zakładająca wprowadzanie w Polsce dwutowarowego rynku energii elektrycznej. Towarami są energia i gotowość do jej dostarczania. Według ustawy, moce wymagane do pokrycia szczytowego zapotrzebowania odbiorców, powiększonego o wymaganą nadwyżkę mocy w systemie elektroenergetycznym, są kontraktowane w aukcjach, w których dostawcy mocy oferują operatorowi systemu przesyłowego tzw. obowiązek mocowy na okres dostaw. Wsparcie w formie aukcji rynku mocy dla elektrowni węglowych możliwe jest jedynie do 2025 r.
(ISBnews)