Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Kurtyka: Decyzja ws. partnera do budowy elektrowni jądrowej w ciągu 18 miesięcy

Kurtyka: Decyzja ws. partnera do budowy elektrowni jądrowej w ciągu 18 miesięcy

Warszawa, 30.03.2021 (ISBnews) – Decyzja w sprawie wyboru partnera do budowy elektrowni jądrowej powinna zapaść w ciągu 18 miesięcy, poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Przypomniał, że w tej sprawie została podpisana umowa z USA, trwają też rozmowy ze stroną francuską i innymi potencjalnymi partnerami.

"Powinno się w ciągu […] 18 miesięcy przesądzić o tym, kto będzie partnerem budowy polskiej elektrowni jądrowej" – powiedział Kurtyka w radiowej Jedynce.

Przypomniał, że zgodnie z podpisaną w październiku ub. roku strategiczną umowę o polsko-amerykańskiej współpracy w celu rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej w ciągu 18 miesięcy Polska i USA mają wspólnie przygotować raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu.

"Mamy podpisaną umowę z Amerykanami i od tego momentu zaczyna zegar działać. Mamy 18 miesięcy według tego wspólnego porozumienia na dookreślenie technologii i finansowania. […] Również mamy rozmowy ze stroną francuską, które są uruchomione, mamy też innych potencjalnych partnerów" – zaznaczył.

"Świadczy to o tym, że do tego programu zgłosili się ci gracze, którzy są dla nas najbardziej istotni, najbardziej potencjalnie perspektywiczni" – podkreślił.

Rząd zakłada budowę pierwszego bloku jądrowego na Pomorzu, kolejną lokalizacją mają być okolice Bełchatowa, ale rozważany jest także Pątnów jako trzecia lokalizacja. Według założeń, rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora miałoby nastąpić 2026 r. "Polityka energetyczna Polski do 2040 r." przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki mają być wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.

(ISBnews)