Warszawa, 09.10.2017 (ISBnews) – Wartość Barometru Consumer Finance spadła do 55,5 pkt w III kw. tego roku z 58 pkt kwartał wcześniej. Jest to już dziesiąty z rzędu odczyt, w którym wartość Barometru przekracza poziom 50 punktów, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
"W III kwartale 2017 r. przeważały negatywne sygnały z rynku, które wpływały na pogorszenie wskazań Barometru Rynku Consumer Finance. Przełożyło się to na spadek wskaźnika z 58 do 55,5 punktu. Pomimo, że jest to już dziesiąty z kolei odczyt, w którym wartość Barometru przekracza poziom 50 punktów, to obecne wskazanie jest na poziomie najniższym od dwóch lat" – czytamy w komunikacie.
Dane z sektora finansowego potwierdzają dobrą koniunkturę w obszarze popytu na kredyt gospodarstw domowych, jednak widoczne są również pierwsze sygnały pogorszenia nastrojów. Zadłużenie gospodarstw domowych na cele konsumpcyjne rosło w czerwcu w tempie 6,9% w ujęciu rok do roku, podczas gdy jeszcze rok temu wzrosty te sięgały 7,8%. Wartość Barometru na poziomie 55,5 pkt wskazuje, że wzrost rynku powinien w dalszym ciągu występować, jednak w kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego spadku dynamiki, podano także.
"Czynnikiem spadku w ostatnich miesiącach był zdecydowanie słabnący popyt na dobra trwałe. Rosły natomiast prognozy gospodarstw domowych dotyczące sięgania po kredyt. Po trzech kwartałach bardzo dynamicznej poprawy, również w obszarze finansów gospodarstwa domowego i całej gospodarki obserwowane jest pogorszenie. Należy jednak pamiętać, że – po bardzo silnych wzrostach obserwowanych w ostatnich trzech latach – pomimo spadku, koniunktura gospodarcza jest wciąż bardzo dobra, a pogorszenie należy w głównej mierze utożsamiać z efektem wysokiej bazy. Uwzględniając wskazania Barometru i konfrontując je z sytuacją na rynku kredytów, prognozujemy, że w kolejnych miesiącach rynek kredytu konsumenckiego będzie rósł, aczkolwiek tempo wzrostu powinno nieznacznie zwalniać w kolejnych miesiącach" – czytamy dalej.
Podstawą konstrukcji Barometru Rynku Consumer Finance jest sytuacja w czterech obszarach oddziałujących na rynek kredytów i pożyczek konsumenckich. Obszary te uwzględniają wpływ czynników demograficznych na rynek, popyt na zakup dóbr trwałych i skłonność do ich finansowania z kredytu, niepewność związaną z sytuacją finansową oraz wykluczenie z rynku kredytowego.
Barometr Consumer Finance skonstruowany jest w taki sposób, że poziom 50 punktów oznacza stagnację rynku, podczas gdy wyższe wartości reprezentują spodziewaną dodatnią dynamikę rynku kredytów konsumpcyjnych w nadchodzącym roku.
(ISBnews)