Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Korea widzi wiele obszarów współpracy gospodarczej z Polską obok energetyki jądrowej

Korea widzi wiele obszarów współpracy gospodarczej z Polską obok energetyki jądrowej

Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei dostrzega wiele dziedzin możliwej współpracy gospodarczej z Polską i obszarów zwiększenia poziomu inwestycji, oprócz zainteresowania energetyką jądrową, poinformował minister Chang-Yang Lee.

"Zarówno polski, jak i koreański rząd dostrzegają znaczenie zastosowania energii jądrowej w polityce energetycznej w celu osiągnięcia neutralności węglowej i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym uważamy, że oprócz energetyki jądrowej istnieje możliwość omówienia współpracy w wielu dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak baterie, wodór, IT, CCUS, itp." – napisał Lee w odpowiedzi na przesłane pytania polskich dziennikarzy.

Zdaniem ministra, współpraca pomiędzy Polską, która jest na drodze do transformacji w kierunku przemysłu high-tech, a Koreą, krajem posiadającym światowej klasy infrastrukturę produkcyjną i cyfrowo-informatyczną, pozwoli obu narodom być strategicznymi partnerami w układzie win-win.

"W obliczu pandemii, niestabilności łańcucha dostaw, rosyjskiej inwazji na Ukrainę, itp. gospodarka światowa stoi w obliczu rewolucji strukturalnej podczas globalnego kryzysu. Aby pokonać te wyzwania i postawić na dalszy rozwój, konieczne jest przejście na gospodarkę ekologiczną i cyfrową. Korea ma nadzieję rozszerzyć podstawową współpracę w obszarze m.in. urządzeń domowych, akumulatorów do pojazdów elektrycznych, infrastruktury i budowy zakładów do energii jądrowej, czystej energii, samochodów przyszłości, itp." – wskazał także Lee.

Koreańskie firmy chcą też zwiększać inwestycje w Polsce w związku z przewidywanym wzrostem zapotrzebowania na instalacje energii odnawialnej. Ponadto minister spodziewa się, że otworzą się nowe możliwości współpracy dla polskich i koreańskich firm w przypadku nowych projektów w następstwie niedawnego wzrostu LNG w Europie.

"Nasz rząd, wraz z firmami pochodzącymi z Korei, będzie z uwagą przyglądał się i analizował możliwe sposoby wejścia do Polski" – podkreślił.

W sektorze obronnym Korea współpracuje z Polską w zakresie wspólnej produkcji haubic Krab z wykorzystaniem podwozia K9 (dostarczonego przez Hanhwa Defense) i polskiego sytemu wieżowego.

"Spodziewamy się, że w przyszłości będziemy czerpać obopólnie korzyści w różnych przedsięwzięciach, takich jak czołgi K2, FA-50, itp. Dodatkowo, ponieważ przewidywana jest również wzajemna współpraca w zakresie energetyki jądrowej, Korea jest głęboko przekonana, że jest optymalnym partnerem dla Polski w celu wzmocnienia bezpieczeństwa obronnego i energetycznego" – zaznaczył Lee.

"Choć energetyka jądrowa i obronność to dwa odrębne przedsięwzięcia, to ostatecznie możemy spodziewać się kompleksowego efektu synergii w zakresie współpracy technologicznej, finansowej, itp. Korea będzie otwarta na wszystkie możliwości podczas prowadzenia rozmów z Polską" – podsumował minister.

(ISBnews)