Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Komercyjne uruchomienie połączenia energetycznego z elektrownią Chmielnicki 15 maja

Komercyjne uruchomienie połączenia energetycznego z elektrownią Chmielnicki 15 maja

Ukraiński operator sieci przesyłowych zakończył modernizację mostu energetycznego, którym do Polski popłynie prąd z elektrowni jądrowej Chmielnicki. Już teraz linią przesyłana jest energia w celach testowych, a komercyjne otwarcie połączenia zaplanowano na 15 maja, podał Business Insider Polska.

"W pierwszej fazie linia pomoże przede wszystkim Ukrainie, która musi odbudować swoje elektrownie. W kolejnych latach będzie to atrakcyjne źródło taniej energii dla Polski" – skomentował dla portalu prof. Konrad Świrski, ekspert branży energetycznej.

Nowe połączenie biegnie od stacji Rzeszów do Elektrowni Jądrowej Chmielnicki w Ukrainie. Powstało na bazie nieczynnej od 30 lat linii energetycznej, która wymagała głębokiej modernizacji. Ze względów technicznych konieczne było m.in. przestawienie jej na napięcie 400 kV z 750 kV (to była jedyna linia w Polsce działająca na takim wysokim napięciu). Inwestycja ruszyła w ubiegłym roku, po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Modernizację odcinka od stacji Rzeszów do polsko-ukraińskiej granicy przeprowadziły Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a od granicy do elektrowni Chmielnicki – Ukrenergo. Polska swoje prace zakończyła już w ubiegłym roku, natomiast w ostatnich dniach o finiszu inwestycji poinformował też ukraiński operator, wskazano w artykule.

"Jak podało Ukrenergo, odnowiony interkonektor działa od 27 kwietnia, ale na razie pracuje w trybie testowym. Łączna długość linii sięga prawie 400 km, z czego ponad 70% przebiega przez terytorium Ukrainy. Inwestycja po ukraińskiej stronie kosztowała 350 mln hrywien (około 40 mln zł). Projekt mocno wsparły polskie spółki energetyczne, w tym PSE, które bezpłatnie przekazały Ukraińcom wiele niezbędnego sprzętu. Wcześniej PSE informowały, że koszt prac po polskiej stronie sięgnie około 30 mln zł" – czytamy dalej.

Po serii testów nadszedł czas na komercyjne uruchomienie nowego połączenia. Zaplanowano je na 15 maja. Tego dnia linia będzie dostępna dla firm, które zdecydują się na zarezerwowanie jej zdolności przesyłowych. Wcześniej jednak chętni muszą wygrać aukcje i to po obydwu stronach granicy. Przetarg po polskiej stronie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) już ogłosiły. Obejmuje on okres 15-31 maja, a oferty można składać do 10 maja. Później operator planuje uruchamianie aukcji na pełne miesiące, podał portal.

"Przetarg organizowany przez PSE dotyczy udostępniania zdolności przesyłowych od stacji elektroenergetycznej Rzeszów do granicy państwa. Osobny przetarg na zdolności na zarządzanej przez siebie części połączenia organizuje Ukrenergo" – tłumaczy Maciej Wapiński z biura prasowego PSE, cytowany przez Business Insidera.

Ukraińcy zdecydowali się na uruchomienie dziennych aukcji. Pierwsza odbędzie się 13 maja i dotyczyć będzie dostaw na dzień 15 maja.

Po wygraniu obu aukcji zainteresowana firma musi jeszcze kupić samą energię elektryczną, która popłynie albo z Polski do Ukrainy, albo z ukraińskiej elektrowni jądrowej do naszego kraju.

"Połączenie Rzeszów-Chmielnicki pracuje synchronicznie i umożliwia przesył energii elektrycznej w obu kierunkach. O jej imporcie lub eksporcie będą decydowali uczestnicy rynku w zależności od cen na poszczególnych rynkach" – dodał Wapiński.

Na początku czerwca ub. roku minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że polski rząd dąży do jak najszybszego przywrócenia połączenia z Ukrainą z pomocą przebudowanej linii Rzeszów – elektrownia jądrowa Chmielnicki na napięciu 400 kV. Podawała wówczas, że do przebudowy linii z napięcia 750kV na 400 kV może dojść do końca 2022 r.

PSE informowały wcześniej, że w projekcie Planu Rozwoju Systemu Przesyłowego (PRSP) na lata 2023-2032 operator zakłada przebudowę linii 750 kV na odcinku Rzeszów-Jarosław na napięcie 400 kV. Dodatkowo operator zakłada m.in. budowę stacji 400/110 kV Jarosław wraz z wprowadzeniem linii Rzeszów-Chmielnicki przełączonej na napięcie 400 kV czy rozbudowę rozdzielni 400 kV w stacji Rzeszów.

(ISBnews)