Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. KGHM planuje uzupełnienie składu zarządu jak najszybciej, potem przegląd strategii

KGHM planuje uzupełnienie składu zarządu jak najszybciej, potem przegląd strategii

nbsp;KGHM Polska Miedź chciałby jak najszybszego uzupełnienia składu zarządu spółki oraz przeglądu strategii, poinformował nowy prezes KGHM Tomasz Zdzikot. Spółka pracuje nad budżetem na 2023 r.

"Zarząd jest obecnie w stanie niepełnym. Chcielibyśmy, żeby był w pełnym składzie jak najszybciej. Będą nowi członkowie zarządu odpowiedzialni za bardzo ważne obszary, jak wiceprezes ds. rozwoju i wiceprezes odpowiedzialny za aktywa zagraniczne. Przy rekonstrukcji połowy zarządu musimy dokonać przeglądu strategii. Jak zarząd ukonstytuuje się w pełnym składzie, to przystąpimy do tego procesu" – powiedział Zdzikot podczas konferencji prasowej.

Prezes zaznaczył, że chciałby, żeby priorytetami były inwestycje i rozwój.

"W ramach przedsięwzięć inwestycyjnych i rozwojowych chciałbym, żebyśmy skupiali się na naszym biznesie podstawowym: produkcji miedzi i produkcji srebra. Chciałybyśmy, żebyśmy dbali o projekty kluczowe, zarówno w projektach polskich, jak i zagranicznych" – dodał prezes.

KGHM pracuje obecnie nad budżetem na 2023 r.

"Program Udostępniania Złoża to jest kluczowa inwestycja i jedna z osi inwestycyjnych naszego budżetu na przyszły rok" – uzupełnił Zdzikot.

Wiceprezes ds. finansowych KGHM Andrzej Kensbok ocenił, że sytuacja gospodarcza dla KGHM rysuje się krótkoterminowo trudno, ale długoterminowo optymistycznie.

"Jest oczekiwanie związane z ożywieniem sytuacji  gospodarczej w Chinach. […] Są wypuszczane sygnały o zwiększenie akcji kredytowej w kierunku rynku nieruchomości o znacznym przyspieszeniu inwestycji infrastrukturalnych związanych z zieloną transformacją w Chinach. W tym są również zielone budowy linii energetycznych i to dało duże podparcie popytu na miedź ze strony funduszy inwestycyjnych. Widzimy też, że sytuacja w USA i Europie jest chwiejna, ale nie katastrofalna. Widzimy powrót do zakupu aktywów na rynkach międzynarodowych.[…] Kolejne lata to będzie powrót koniunktury.[…] Widzimy pewne projekty górnicze, które zostały rozpoczęte kilka lat temu, one się zaczną realizować w przyszłym roku. Natomiast w kolejnych latach raczej będą się zamykały projekty górnicze i nie ma w pipline nowych obszarów wydobywczych i nowych otwarć. W związku z tym, lata kolejne po 2025  to będą lata nadpopytu i niedostatecznej podaży miedzi na świecie co powinno spowodować odwrócenie trendu cenowego" – wskazał Kensbok.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)