Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. KE planuje zmiany w przepisach, dotyczących TEN-E i wyboru projektów PWZ

KE planuje zmiany w przepisach, dotyczących TEN-E i wyboru projektów PWZ

Warszawa, 18.05.2020 (ISBnews) – Komisja Europejska (KE) rozpoczęła dziś konsultacje społeczne w sprawie przeglądu przepisów UE dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, a zwłaszcza rozporządzenia (UE) nr 347/2013 tzw. rozporządzenia TEN-E, podała KE. Chodzi w nim m.in. o zasady wybierania projektów energetycznych (tzw. projektów, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania).

Konsultacje mają trwać 8 tygodni, do 10 lipca. Celem jest przygotowanie wniosku ustawodawczego dotyczącego zmian w rozporządzeniu w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (TEN-E) przed końcem 2020 r.

Planowane zmiany mają doprowadzić do pełnej zgodności infrastruktury energetycznej UE i i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

"Aby stać się kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 roku, Europa potrzebuje infrastruktury energetycznej, która jest nowoczesna, odporna, bezpieczna przy znacznie większym udziale odnawialnych źródeł energii. Zaktualizowane rozporządzenie w sprawie TEN-E określi zasady dotyczące transgranicznych projektów energetycznych, aby upewnić się, że są one zgodne z naszymi ambicjami klimatycznymi" – powiedział unijny komisarz ds. energii Kadri Simson, cytowany w komunikacie.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie TEN-E określa zasady terminowego rozwoju i interoperacyjności sieci transgranicznej infrastruktury energetycznej [TEN-E] w celu osiągnięcia celów polityki energetycznej UE. Jego głównym celem jest terminowa realizacja projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (znanych jako "PWZ"), które łączą rynki energii w całej Europie.

O rewizję wytycznych TEN-E (służących wyborowi PWZ) apelowała w lutym Komisja ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Argumentowała, że polityka energetyczna powinna być "spójna z celami UE w zakresie energii i klimatu […] w tym z jej długoterminowym zobowiązaniem w zakresie dekarbonizacji i zasadą wydajności energetycznej".