Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Jakie działania krótko i długo terminowe pomogą samorządom w walce z kryzysem energetycznym?

Jakie działania krótko i długo terminowe pomogą samorządom w walce z kryzysem energetycznym?

Samorządy w  Polsce w ostatnim czasie coraz mocniej odczuwają skutki kryzysu energetycznego, związanego z wysokimi cenami energii elektrycznej i gazu oraz ograniczoną dostępnością paliw kopalnych. Istnieje wiele działań mających na celu złagodzenie efektów kryzysu, zarówno w ujęciu krótko, jak i długoterminowym.

Coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego swoja szansę na bezpieczeństwo energetyczne upatruje w klastrach energii – zorganizowanych strukturach łączących gminy, powiaty, przedsiębiorców i mieszkańców, umożliwiających wspólne bilansowanie energetyczne pomiędzy wytwórcami, a odbiorcami, zapewniając tym samym tańszą energię.

Firma DOEKO Group, jako wieloletni Koordynator Klastrów Energii zwraca uwagę na szereg dofinansowań, z których jednostki samorządu terytorialnego mogą skorzystać. Warunkiem jest przynależność do społeczności energetycznej. W ramach klastrów energii gminy mogą sięgnąć po fundusze krajowe i zagraniczne, przeznaczając je zarówno na działania przedinwestycyjne, kampanie informacyjne skierowane do mieszkańców, czy przedsiębiorców, jak i bezpośrednio na projekty związane z instalacją odnawialnych źródeł energii na potrzeby budynków użyteczności publicznej czy gospodarstw domowych.

Krótkoterminowe działania, które mogą pomóc samorządom w walce z kryzysem energetycznym, to między innymi:

  • Wspieranie i zachęcanie do działań oszczędnościowych, takich jak redukcja zużycia energii elektrycznej i cieplnej w budynkach;
  • Promowanie energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna, wiatrowa czy biomasy;
  • Inwestowanie w poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej;
  • Poprawa infrastruktury transportowej, w tym rozwijanie transportu publicznego i promowanie korzystania z zielonego transportu.

Długoterminowe działania, które mogą pomóc samorządom w walce z kryzysem energetycznym, to między innymi:

  • Rozwój energetyki rozproszonej w oparciu o odnawialne źródła energii;
  • Inwestowanie w nowe technologie, takie jak magazyny energii, elektromobilność czy inteligentne liczniki energii;
  • Kampanie edukacyjne skierowane do społeczności energetycznych: mieszkańców, przedsiębiorców, włodarzy gmin.

Współpraca między samorządami i partnerami biznesowymi w celu opracowania i wdrożenia planów zrównoważonego rozwoju energetycznego na poziomie regionalnym czy krajowym jest kluczowa by skutecznie walczyć z kryzysem energetycznym.

PR