Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Innovation AG będzie wnioskować o środki z KPO na budowę fabryki dla eVanPL.

Innovation AG będzie wnioskować o środki z KPO na budowę fabryki dla eVanPL.


Zarząd Innovation AG S.A. podjął decyzję o wystąpieniu po środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, w celu uruchomienia seryjnej produkcji pierwszego polskiego auta elektrycznego, opartego na rodzimej platformie EAGLE (ang. orzeł). Innovation AG, po raz kolejny przypomina, że w Polsce mamy już samochody elektryczne, które dawno wyszły poza stadium prac koncepcyjnych i nigdy nie miały łatki „projektów politycznych”. Mowa o elektrycznych autach dostawczych (eVanPL), które nie tylko rzeczywiście jeżdżą, ale kończą właśnie badania homologacyjne. Co więcej, pojazdy w całości są efektem pracy polskich konstruktorów i stylistów, a cały projekt powstawał w taki sposób, by można go było wdrożyć do produkcji. Innovation AG już w zeszłym roku informowała, że osiągnęła poziom prac, przy którym Evana nazwać można projektem gotowym do produkcji seryjnej.

image 17

„Wraz z naszymi ekspertami, przeanalizowaliśmy zapisy Krajowego Planu Odbudowy w zakresie tzw. komponentu zakładającego zwiększenie udziału zero i niskoemisyjnego transportu i zmniejszenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. KPO (punkt E1.1.1) przewiduje, na osiągniecie tego celu, wsparcie finansowe na podniesienie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych. Historia oraz dotychczasowe osiągniecia Innovation AG S.A. pozwalają nam z całą pewnością twierdzić, że jesteśmy idealnym adresatem tak sformułowanych zapisów. Dlatego też nasz zarząd, przy akceptacji rady nadzorczej, podjął jednogłośnie decyzję o rozpoczęciu starań o fundusze z KPO, na uruchomienie produkcji aut elektrycznych w Polsce. Tym samym mówimy o możliwości stworzenia tysięcy miejsc pracy oraz utrzymaniu innowacyjnych rozwiązań i korzyści dla Polaków.”informuje Albert Gryszczuk, prezes Innovation AG S.A.

Zgodnie z zapisami KPO, dla sektora prywatnego, na ten cel, zakładane są alokacje z RRF (Recovery and Resilience Facility) w wysokości ponad 1 mld Euro (czyli około 5 mld złotych).

Za tworzeniem w Polsce tego rodzaju inwestycji pośrednio wypowiedzieli się też przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, którzy w liście otwartym do władz pt. „Siódemka dla elektromobilności”, wskazywali np. na „konieczność wzrostu inwestycji w badania i rozwój, kształcenia wykwalifikowanych kadr oraz wsparcia krajowego rynku zeroemisyjnego transportu”. Potrzeba inwestycji w produkcję elektrycznych pojazdów jest wręcz paląca, gdyż – jak zauważa PSPA – obecnie przemysł motoryzacyjny w Polsce powiada za 8 proc. PKB i aż 13,5 rocznego eksportu. Łączne zatrudnienie w nim wynosi około 490 tys. osób, co stanowi aż 7,6 proc. wszystkich pracujących w przemyśle.

„Pamiętajmy, że same miejsca pracy, to nie wszystko. Własna marka i technologia, jaką mamy w Innovation AG pozwala, przede wszystkim, decydować o sieci dostawców. Pozwala zarządzać komponentami oraz kierunkami ich pochodzenia. Dokładnie tak robią Niemcy, Amerykanie, czy Francuzi. Oni decydują o poziomie własnego „local content”. Projekt eVanPL daje możliwość podejmowania kluczowych decyzji u nas, w Polsce”podkreśla Robin Szustkowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Innovation AG SA.

Przypomnijmy – Evan powstał w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na polski elektryczny samochód dostawczy o ładowności 1 tony. Konstruktorzy spod Zgorzelca podeszli jednak do problemu w mocno nietypowy jak na polskie warunki sposób. Zaczęli od samodzielnego opracowania platformy stanowiącej fundament pojazdu. W ten sposób powstała platforma o nazwie EAGLE, na którą składają się opracowane samodzielnie w Polsce elementy takie jak podwozie, układ hamulcowy, układ napędowy, układ kierowniczy i zawieszenie. 

Elementy te nie zostały kupione od poddostawców. Zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów specjalnie na potrzeby tego pojazdu. Stało się tak, ponieważ Evan powstał niejako „przy okazji” konkursu NCBiR a nie „dla niego”. Firma, mająca już duże doświadczenie w eko-konwersji oraz budowaniu pojazdów do sportu, od początku stawiała bowiem na opracowanie produktu komercyjnego, czyli platformy, która mogłaby być podstawą do produkcji aut w Polsce, a alternatywnie również zostać przedstawiona zewnętrznym inwestorom, w charakterze gotowej do pozyskania licencji.

O Innovation AG S.A.

Spółka Innovationa AG ma ponad 20 lat doświadczenia na rynku motoryzacyjnym, a zrobiło się o niej głośno pod koniec 2018 r., kiedy to zaprezentowała  samochód „Sokół 4×4” –  pierwszy polski, w pełni elektryczny, pojazd stworzony metodą ekokonwersji oraz ogłosiła plany startu zbudowanym przez siebie elektrycznym autem w Rajdzie Dakar. Mimo że pandemia pokrzyżowała sportowe plany, to inżynierowie ze Zgorzelca czasu nie zmarnowali. Na bazie ekokonwersji stworzyli samochody, które znalazły zastosowanie w kopalniach oraz w pracy na „ostatniej mili” dla największej polskiej firmy kurierskiej. Pod koniec 2020 roku, w Hubie Innowacji Innovation AG, powstało pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne, które już obsługuje jedną z największych farm fotowoltaicznych. Następne lata przyniosły kolejne sukcesy. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło firmy, które przeszły do finałowego etapu programu E-VAN, mającego wspierać produkcję polskich nowoczesnych samochodów dostawczych. Innovation AG uzyskała najlepsze oceny na wszystkich etapach projektu. Finalnie, na początku 2023 roku, w Zgorzelcu powstał eVanPL – elektryczny pojazd dostawczy o najlepszych osiągach na świecie.