Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. ING BSK:Ponad 1/3 firm planuje zielone inwestycje w reakcji na wysokie ceny energii, paliw

ING BSK:Ponad 1/3 firm planuje zielone inwestycje w reakcji na wysokie ceny energii, paliw

Ponad 1/3 firm (36%) planuje "zielone inwestycje" w reakcji na podwyższone koszty energii i paliw, wynika z raportu ING Banku Śląskiego zawierającego wyniki badań GfK Polonia "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022. Podwyżki cen, cięcia kosztów i zielone inwestycje".

"Postawienie na strategiczne rozwiązania problemu – na samowystarczalność, na bezpieczeństwo dostaw energii – daje trwałą poprawę i taki jest nasz dodatkowy wniosek płynący z badania. Firmy działają dobrze, jeśli mają przewidywalność w charakterze prawnym, ekonomicznym lub dostaw energii. W tym badaniu – chcielibyśmy bardzo podkreślić – tę przewidywalność firmy mogą sobie stwarzać we własnym zakresie, jeśli będą inwestowały w OZE, gdyż są to źródła energii samowystarczalne i mają przewidywalną cenę" – powiedziała wiceprezes ING BSK Ewa Łuniewska podczas konferencji prasowej.

Badanie wykazało, że 70% małych i średnich firm obawia się o dostęp do energii i paliw. 95% z nich podniosło ceny własnych produktów lub usług.

"Firmy odczuły bardzo duży skok cen energii i porównywalny widzą w przyszłości. Odczuły ok. 60% wzrostu cen energii i paliw i oczekują 50% wzrostu – to jest bardzo dużo. Jak sobie radzą z tym wszystkim? Po pierwsze, przerzucają koszty na klienta i – pytając o skuteczność tego działania – okazało się, że skuteczność tego przerzucania jest największa. Te dwie rzeczy to jest esencja czegoś, co ekonomiści nazywają: oczekiwania inflacyjne i spirala kosztowo-cenowa" – wyjaśnił główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki.

Co piąta firma rozpoczęła lub planuje inwestycje w termomodernizację, natomiast 17% badanych firm prowadzi inwestycje w OZE lub je planuje.

"Termomodernizacja i zmiany w liniach produkcyjnych na bardziej energooszczędne – firmy to planują i realizują. To, co nas zaniepokoiło, to fakt, że firmy ostrożne podchodzą do inwestycji w OZE. Myślą o nich, planują je. Gdy zgłębialiśmy temat – okazuje się, że dziś bardzo mały odsetek firm realizuje inwestycje w OZE" – dodał Benecki.

Co trzecia firma, która nie planuje i nie jest w trakcie inwestycji we własne źródła energii czeka na dostępność środków na ten cel. Co trzecia firma oczekuje lepszych rozwiązań na poziomie państwa. Ponad 40% firm, które nie inwestują w OZE deklaruje, że nie wykluczają tego w przyszłości.

"W badaniu zgłębiliśmy ten temat, tj. dlaczego firmy nie inwestują w zieloną energię – czekają na strategiczny sygnał ze strony rządu, ze strony polityki gospodarczej, na korzystniejsze rozwiązania i na dostępność środków unijnych" – wskazał Benecki.

W raporcie wykorzystano badanie ilościowe "Wpływ wysokich cen energii na prowadzenie biznesu w segmencie MŚP, zrealizowanego metodą CATI wśród 300 firm w sierpniu br.

(ISBnews)

Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?
Zmienność czy stabilizacja: jak wygląda przyszłość handlu na TGE` Uczestnicy rynku energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii  wystawieni są na zmienność cen, często jednak szukają stabilizacji. Czego się spodziewać, jak skorzystać na cenach ujemnych czy dynamicznych taryfach, i czy wreszcie ceny energii dla odbiorców indywidualnych powinny zostać odmrożone – to główne tematy dyskusji o rynku energii elektrycznej na kongresie Energy Days.

Partnerzy portalu