Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. ING BSK: 84% właścicieli domów wprowadziło min. jedno rozwiązanie termomodernizacyjne

ING BSK: 84% właścicieli domów wprowadziło min. jedno rozwiązanie termomodernizacyjne

Ponad 4/5 właścicieli domów jednorodzinnych (84%) przyznaje, że wprowadziło przynajmniej jedno rozwiązanie termomodernizacyjne, a 82% właścicieli mieszkań wprowadziło rozwiązania, które mają wpływ bezpośrednio na ich lokale, wynika z badania opinii Polaków na temat termomodernizacji, które powstało na zlecenie ING Banku Śląskiego.

"Widzimy, że Polacy są otwarci na wdrażanie energooszczędnych rozwiązań, które będą korzystne dla ich portfela i dla dobra planety. Potrzebują przy tym jednak wsparcia, tak merytorycznego, jak i finansowego. Dlatego banki powinny pomagać Polakom w tym procesie i zaopatrzyć ich w potrzebną wiedzę, ale też w produkty finansowe, które umożliwią im podjęcie takiej decyzji i wybór odpowiedniego rozwiązania. Konieczna jest zmiana postrzegania zielonych inwestycji i spojrzenie na nie w perspektywie długoterminowej. Energooszczędne rozwiązania mogą w krótszym okresie obniżyć rachunki za prąd, a w dłuższym uatrakcyjnić taki budynek na rynku nieruchomości, o czym dowiedzieliśmy się z wyników naszych badań. Osoby, które planują zakup mieszkania czy domu, już na etapie poszukiwania biorą pod uwagę to, czy energooszczędne rozwiązania już zostały wprowadzone w danej nieruchomości lub czy mogą zostać przez nich łatwo wprowadzone" -skomentował dyrektor odpowiedzialny za kredyty i ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w ING Banku Śląskim Andrzej Sowa, cytowany w komunikacie.

Jak dotąd, właściciele domów podjęli się rozwiązań termomodernizacyjnych, które są najbardziej dostępne i wymagają niskiej inwestycji, np.: zmiana oświetlenia na energooszczędne (60%), ocieplenie ścian budynku (57%) i montaż lub wymiana okien na bardziej szczelne (48%). Właściciele domów, którzy planują wprowadzać kolejne rozwiązania termomodernizacyjne najbardziej zainteresowani są inwestycjami, które relatywnie szybko przyniosą oczekiwane efekty w postaci niższych rachunków. 41% ankietowanych chce zmodernizować wewnętrzne instalacje ocieplenia, a 40% wymieni źródła podgrzewania ciepłej wody, wymieniono w materiale.

Natomiast rozwiązania najdroższe we wdrożeniu, jak wymiana systemu wentylacji na energooszczędne czy zamontowanie pompy ciepła, to na razie działania, które większość Polaków odrzuca.

Właściciele mieszkań mają mniej możliwości, żeby samodzielnie wprowadzać rozwiązania termomodernizacyjne w budynkach. Zazwyczaj odpowiedzialne są za to spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które w największym stopniu koncentrują się na ocieplaniu ścian budynków (77%). Jedynie w co dziesiątym bloku lub kamienicy pojawiają się panele fotowoltaiczne. Inwestycje, które właściciele mieszkań już wykonali, są nastawione przede wszystkim na oszczędzanie energii i tak jak w przypadku właścicieli domów – na przybliżenie perspektywy niższych rachunków za prąd. 70% z nich zmieniło oświetlenie na energooszczędne, a 56% wymieniło okna na szczelne, podano również.

Z badania wynika, że kwestie finansowe pozostają dla Polaków kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu rozwiązań termomodernizacyjnych. Ankietowani przyznają, że oceniają wysokość takiej inwestycji przez pryzmat tego, czy i kiedy takie przedsięwzięcie okaże się rentowne. Jest to spójne z opinią większości Polaków, którzy wierzą, że takie rozwiązania są tylko dla zamożnych. 81% właścicieli domów uważa, że inwestycje wymagają dofinansowania w formie dotacji lub programu publicznego. Część osób widzi potencjał również w skorzystaniu z kredytów: na część inwestycji (29%) lub na całość (25%).

Właściciele mieszkań również deklarują, że obawiają się wysokich kosztów takich inwestycji (63% odpowiedzi) i mają wątpliwość, czy to się opłaci (49%). Jak do tej pory ponad połowa właścicieli mieszkań sfinansowała takie przedsięwzięcie samodzielnie, a jedna trzecia skorzystała z dofinansowania, wskazano w materiale.

Osoby, które dziś decydują się na zakup lub budowę domu albo zakup mieszkania, zwracają uwagę na kwestie charakterystyki energetycznej. Rozwiązania, które cieszą się największą popularnością przy zakupie domu to przede wszystkim ocieplone ściany budynków (64% odpowiedzi), energooszczędne oświetlenie (63%) i docieplenie dachu (59%), podsumowano.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję Minds & Roses w dniach 10-20 maja 2024 roku w formie badania telefonicznego oraz pomiaru zrealizowanego na panelu internetowym.

(ISBnews)