Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Importerzy m.in cyny i złota będą musieli uruchomić system kontroli wewnętrznych

Importerzy m.in cyny i złota będą musieli uruchomić system kontroli wewnętrznych

nbsp;Przedsiębiorcy importujący cynę, tantal i wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka będą mieli obowiązek wdrożenia w swoich firmach systemu kontroli wewnętrznych, zdolnych do wykrywania nielegalnych transakcji. Funkcjonowanie takich systemów ma kontrolować Krajowa Administracja Skarbowa.

Regulacje te znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który – jak wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) – trafił właśnie do czternastodniowych konsultacji i uzgodnień.

Opracowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw służy stosowaniu rozporządzenia 2017/821 ustanawiającego obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka oraz rozporządzenia 2018/1672 w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii.

"Projektowane zmiany w obszarze wdrożenia przepisów rozporządzenia 2017/821 będą miały wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców. Rozporządzenie to nakłada na importerów z obszaru Unii Europejskiej wdrożenie polityki łańcucha dostaw, który daje pewność, że kupowane przez nich minerały nie pochodzą z państw objętych konfliktem zbrojnym, zagrożonych nim lub nieprzestrzegających praw człowieka. Każda polska firma kupująca metale 3TG (Tin, Tantalum, Tungsten, Gold) będzie zobligowana m.in. do uruchomienia systemu kontroli wewnętrznej, zdolnego do wykrywania nielegalnych transakcji, który jest zgodny z wytycznymi OECD w zakresie pozyskiwania minerałów" – czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR).  

Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej będzie prowadzenie kontroli ex post odnośnie spełniania ww. wymogów, podano także. Projekt zakłada vacatio legis na okres 14 dni.

Jak wynika z OSR, takich przedsiębiorstw jest około 40.

(ISBnews)