Kraków, 04.06.2021 (ISBnews) – Grupa Żywiec w Arcyksiążęcym Browarze pozyskuje biogaz z niesprzedanego w okresie pandemii lub przeterminowanego piwa. W efekcie nawet 13% wytworzonej energii cieplnej pochodzi ze spalania biogazu, a ciepło wykorzystywane jest w procesie warzenia piwa i ogrzewania wszystkich budynków zakładowych, podała spółka.
Przy wykorzystaniu czyszczalni, zlokalizowanej w żywieckim browarze piwo, które poddane jest procesowi utylizacji zamieniane jest na biogaz wykorzystywany w kotłowni zakładowej.
"Kotłownia zasilana jest gazem ziemnym, drugim paliwem jest biogaz, który produkowany jest w oczyszczalni ścieków. Nawet 13% wytworzonej energii cieplnej pochodzi ze spalania biogazu, a ciepło wykorzystywane jest w procesie warzenia piwa i ogrzewania wszystkich budynków zakładowych" – powiedział dyrektor Arcyksiążęcego Browaru Paweł Bernatek, cytowany w komunikacie.
Pandemia spowodowała bardzo długie przerwy w działalności lokali gastronomicznych, a to oznaczało w praktyce zaniechanie obsługi klientów. Grupa Żywiec, na własny koszt, odebrała ok. 35 tys. kegów z piwem i musiała je poddać zniszczeniu, podkreślono w materiale.
Grupa Żywiec podkreśla też, że od 2008 r. obniżyła emisję CO2 przy produkcji piwa o 60%, a zużycie wody – o 12%. Obecnie niemal 100% zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2020 roku grupa sprzedała 12,2 mln hektolitrów piwa. Dysponuje browarami w Żywcu, Warce, Leżajsku, Elblągu i Namysłowie. Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.
(ISBnews)