nbsp;PGE Baltica podpisała umowę na prace związane z badaniem dna Bałtyku pod kątem występowania niewybuchów oraz płytkiego gazu dla projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 9. Badania przeprowadzi konsorcjum firm: pomiarowo-badawczej firmy Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o. z Gdyni oraz Baltic Diving Solutions Sp. z o.o. z siedzibą w Rumi jako operatora floty, podała Polska Grupa Energetyczna (PGE).
"Zakres prac obejmuje wykonanie badań geofizycznych oraz przetwarzanie, interpretację i analizę zgromadzonych danych wraz z wydaniem tzw. certyfikatów ALARP (ang. as low as reasonably practicable) dla konkretnych lokalizacji na dnie Bałtyku, w których w dalszej perspektywie przeprowadzone będą badania geotechniczne. Certyfikaty te mają na celu potwierdzenie minimalizacji ryzyka wykonania odwiertu w miejscu występowania potencjalnych zagrożeń (takich jak niewybuchy czy złoża płytkiego gazu)" – czytamy w komunikacie.
Grupa PGE podkreśla, że dąży do tego, by "local content", czyli udział polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw przy realizacji własnych projektów offshore był jak największy.
"Konsorcjum składające się z polskich firm Geo Ingenieurservice Polska Sp. z o.o. oraz Baltic Diving Solutions Sp. z o.o. dołącza do grona partnerów handlowych PGE Baltica. Wraz z rozwojem projektów MFW zaangażowanie krajowych dostawców w łańcuch dostaw systematycznie rośnie, co bardzo nas cieszy i równocześnie pokazuje stale zwiększający się potencjał polskich przedsiębiorców na światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej" – powiedział prezes PGE Baltica Bartosz Fedurek, cytowany w komunikacie.
Badania zostaną wykonane w lokalizacjach wytypowanych w poprzedzającej kampanii geofizycznej 2D UHRS, także wykonanej przez firmę Geofizyka Toruń, i są zaplanowane na trzeci kwartał 2025 r. Pozwolą one na wstępne wytypowanie lokalizacji posadowienia fundamentów konkretnych turbin w ramach projektowanej farmy wiatrowej.
Morska Farma Wiatrowa Baltica 9 to projekt zlokalizowany na jednym z pięciu obszarów przyznanych PGE w 2023 roku. Ma powstać w odległości ok. 48 km od brzegu na powierzchni ok. 121 km2, na obszarze znajdującym się blisko realizowanych przez PGE innych projektów offshore wind oraz budowanego portu serwisowego w Ustce. Moc zainstalowana instalacji ma wynieść ok. 975 MW.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
(ISBnews)