Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa PGE podpisała list intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa

Grupa PGE podpisała list intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa

Polska Grupa Energetyczna (PGE), PGE Energia Ciepła oraz PGE Obrót podpisały z miastem Rzeszów list intencyjny, dotyczący współpracy przy przygotowywaniu inwestycji, podała spółka.

"Grupa PGE jest liderem transformacji w energetyce i ciepłownictwie systemowym. Jako największy wytwórca ciepła sieciowego w Polsce, zapewniamy produkcję ciepła dla około 2 mln osób w 15 miastach, w tym w Rzeszowie. Nasze działania nastawione są na realizację inwestycji dekarbonizacyjnych. Naszym celem jest, aby do 2030 roku 100 proc. wytwarzanego przez nas ciepła pochodziło ze źródeł nisko i zeroemisyjnych. Co istotne, dodatkowym wymiarem inwestycji w pompę ciepła będzie efekt ekologiczny. Dzięki odzyskowi ciepła ze ścieków, ścieki które trafią do rzeki Wisłok będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko życia w wodzie"  – powiedział prezes PGE Dariusz Marzec, cytowany w komunikacie.

List intencyjny dotyczy szerokiej współpracy między miastem i podległymi mu instytucjami, a spółkami z Grupy PGE, działającymi na terenie Rzeszowa. Ma ułatwić planowanie inwestycji, by były one dobrane i dopasowane do potrzeb mieszkańców miasta i odbiorców instytucjonalnych. Spółki z kolei dzięki wymianie informacji i precyzyjnemu określeniu potrzeb będą mogły optymalizować koszty swoich inwestycji. Zgodnie z treścią listu, powołany zostanie zespół roboczy, złożony z przedstawicieli miasta oraz spółek z Grupy PGE, który będzie się zajmować analizami strategicznymi w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej. Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, strony szczegółowo będą określać kluczowe założenia oraz potencjalne rezultaty, wynikające z realizacji inwestycji

Jedną z analizowanych przez PGE Energia Ciepła inwestycji jest budowa wielkoskalowej pompy ciepła, której dolnym źródłem ciepła będą ścieki oczyszczone z oczyszczalni MPWiK. Umowa na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy została podpisana przez prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie Marcina Lewandowskiego oraz dyrektora Elektrociepłowni w Rzeszowie Tadeusza Kępskiego. Jeśli projekt przejdzie do fazy realizacji to planuje się jego zakończenie do października 2027 r. Szacuje się, że moc uzyskana z tego źródła może dojść do 14 MWt. Szacowany koszt to ok. 76 mln zł, wskazano w materiale.

"Zmieniamy się po to, by mieszkańcy Rzeszowa mogli oddychać coraz czystszym powietrzem. Planowana przez nas pompa ciepła to pierwszy taki projekt w grupie PGE, ale znacznie szybciej, bo już za kilka tygodni oddamy do użytku  w Elektrociepłowni w Rzeszowie nowoczesną, niskoemisyjną kotłownię gazową o łącznej mocy 186 MWt, co  pozwoli na całkowite wyłączenie dwóch kotłów węglowych WP-120. Dzięki temu emisja CO2 spadnie o blisko 56%, tj. o ok. 19 tysięcy ton rocznie" – powiedział prezes PGE Energia Ciepła Grzegorz Krystek.

Kolejna kończąca się w Rzeszowie inwestycja to budowa drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów). Dzięki temu jej wydajność wzrośnie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,1 GWt i mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

PGE Obrót to największy w Polsce sprzedawca energii elektrycznej, który obsługuje ponad 5,5 mln klientów – firm, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego i gospodarstw domowych.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)