Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa Ignitis chce zwiększyć moc OZE w Polsce o co najmniej 300 MW do 2025 r.

Grupa Ignitis chce zwiększyć moc OZE w Polsce o co najmniej 300 MW do 2025 r.

Warszawa, 31.08.2021 (ISBnews) – Grupa Ignitis chce zwiększyć moc w instalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce o co najmniej 300 MW do 2025 r., poinformował ISBnews członek zarządu Ignitis Polska Sp. z o.o. Marek Musiał. Celem grupy jest też pozyskanie w Polsce portfela sprzedaży do klientów końcowych w wysokości 4-5 TWh w ciągu kilku najbliższych lat.

"Grupa Ignitis planuje dalsze inwestycje w projekty OZE w Polsce oraz w krajach bałtyckich. Cel jest taki, żeby w przeciągu kilku lat zwiększyć moc o 300 MW w Polsce. Grupa skupia się na projektach wiatrowych, planując również niezależnie budowę farm fotowoltaicznych. Jestem pewien, że do 2025 roku ten plan zostanie zrealizowany" – powiedział Musiał w rozmowie z ISBnews.

Grupa Ignitis posiada już w Polsce Farmę Wiatrową Pomerania o mocy 94 MW, która znajduje się obecnie w fazie rozruchu. Projekt ten uzyskał wsparcie w ramach aukcji OZE organizowanej przez Urząd Regulacji Energetyki.

Grupa jest gotowa nabywać projekty OZE znajdujące się w różnych fazach rozwoju, poczynając od wczesnych etapów rozwijania projektu.

"Nie wszystkie projekty, które będziemy realizować, będą w ramach aukcji. Poszukujemy więc klientów na zakup energii z tych projektów. Zdecydowaliśmy, że wchodzimy do sektora B2B i budujemy portfele klientów tak, by w przyszłości mieli oni możliwość odbioru energii z naszych projektów" – wskazał członek zarządu.

Zaznaczył, że aktualny stan prawny oraz oczekiwania odbiorców i sprzedawców są trudne do pogodzenia, a tym samym zawieranie skutecznych umów typu PPA jest nadal utrudnione. Drugim utrudnieniem jest często kwestia oceny kredytowej kontrahenta w kontekście długoterminowych umów.

"W mojej ocenie, posiadamy tu duży atut. Jako część litewskiej grupy z kapitałem państwowym możemy zapewnić wymaganą w takich sytuacjach stabilność. Jako grupa posiadamy ratingi na poziomie BBB+. Gwarancje udzielone przez spółki z grupy mają istotne znaczenie dla banku pod kątem finansowania projektów" – dodał.

W ubiegłym roku Ignitis Polska Sp. z o.o. rozpoczęła sprzedaż energii elektrycznej i gazu ziemnego dla klientów biznesowych.

"Jeżeli chodzi o klientów końcowych, to do dzisiaj udało nam się zbudować portfel 1 TWh, z czego większość to energia elektryczna. Naszym celem jest portfel ok 4-5 TWh do 2025 r. Na razie skupiamy się na obszarze B2B. Na dzień dzisiejszy analizujemy również możliwość rozszerzenia oferty biznesowej na sektor B2C. W tym zakresie uważnie przyglądamy się uwarunkowaniom rynkowym" – powiedział Musiał.

"Jednocześnie uważnie obserwujemy obecnie procedowane zmiany mające na celu wprowadzenie tzw. wirtualnego prosumenta na rynku polskim. Z uwagi na fakt, że posiadamy szerokie doświadczenie w tym zakresie jako grupa na Litwie, chcielibyśmy je wykorzystać również na rynku polskim" – wskazał.

W ramach planowanej usługi klient mógłby nabyć udział w elektrowni np. fotowoltaicznej i następnie otrzymać proporcjonalną ilość energii wyprodukowanej przez daną instalację.

"Liczymy na to, że instytucja tzw. wirtualnego prosumenta zostanie wprowadzona do polskiego systemu prawnego jeszcze w tym roku, tak abyśmy w kolejnym roku mogli zaoferować nową usługę także polskim klientom" – dodał członek zarządu.

Oprócz legislacji koniecznej do wprowadzenia tego rodzaju umów, Grupa Ignitis liczy także na liberalizację ustawy odległościowej.

"Czekamy na zmianę reguły 10h. Bez wątpienia da nam to więcej możliwości inwestycyjnych" – powiedział Musiał.

Ignitis Polska Sp. z o. o. jest czescia Grupy Ignitis, jednej z najwiekszych grup energetycznych w krajach bałtyckich. Grupa Ignitis swoja działalnoscia obejmuje Litwe, Łotwe, Estonie, Polske oraz Finlandie.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)