Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa Elemental szuka celów przejęć w USA, w Afryce, Azji i w Ameryce Południowej

Grupa Elemental szuka celów przejęć w USA, w Afryce, Azji i w Ameryce Południowej

Grupa Elemental obserwuje pod kątem akwizycji kolejne spółki w USA, w Afryce, Azji, a także w Ameryce Południowej; w przyszłości może rozważyć przejęcia także w obszarze metali ziem rzadkich, poinformowali przedstawiciele Grupy.

"Uważnie obserwujemy kolejne spółki w USA, w Afryce, Azji, a także w Ameryce Południowej. W zasadzie cały czas rozglądamy się za interesującymi firmami, które pasowałyby do strategii naszej Grupy" – powiedział head of Merger & Acquisition Department Sławomir Baran, cytowany w komunikacie.

Na duże zagraniczne fuzje i przejęcia – 17 jak dotychczas w historii – Grupa Elemental wydała ponad 1 200 mln zł.

"Akwizycje muszą być zgodne ze strategią Grupy. Spółka powinna być dobrze 'poukładana' biznesowo i w dobrej sytuacji finansowej. Musi też być atrakcyjnie wyceniona. Bardzo dużą uwagę zwracamy również na jakość kadry zarządzającej i perspektywy rozwoju" – skomentował prezes Paweł Jarski.

Od 2019 roku Elemental na stałe gości w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiąga jako firma swe największe przychody, podkreśliła firma.

"Dotychczas kupiliśmy w USA 4 spółki zajmujące się recyklingiem katalizatorów i udało na się do pewnego stopnia skonsolidować rynek. Przy czym, biorąc pod uwagę ilość zbieranych katalizatorów, już na dzisiaj jesteśmy graczem nr 1 na tym rynku, zresztą na globalnym również" – wskazał Baran.

Jednym z naczelnych wyzwań, przed jakim stoi Elemental Strategic Metals w Zawierciu – jak podaje Grupa, jest to jej "perła w koronie" – wydaje się dostęp do surowców. Surowce do odzysku pierwiastków krytycznych ESM sprowadza z około 80 lokalizacji na całym globie (w tym z33 lokalizacji w16 stanach USA). Na świecie pozostaje rocznie do odzyskania ponad – według cytowanych w komunikacie danych The Global E-waste Monitor – 50 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych (do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 74 mln ton).

"Na dzisiaj Elemental Strategic Metals w Zawierciu skupia się na przetwarzaniu materiału pochodzącego z recyklingu katalizatorów, czyli tak zwanych platynowców (pierwiastki platyna, pallad i rod). Dzięki inwestycji Grupa Elemental zintegrowała pionowo tę linię biznesową – obecnie mamy pod kontrolą cały łańcuch wartości od zbiórki, poprzez przetwarzanie wstępne, przetapianie (huta) i rafinację. Na końcu tego procesu otrzymujemy metale w czystości bliskiej 100%. Rzeczywiście ilość elektroodpadów na świecie jest ogromna, a dodatkowo jest to jedna z najszybciej rosnących kategorii odpadów. W związku z tym, biorąc pod uwagę perspektywy rynku, jak najbardziej chcemy dalej rozwijać ten biznes" – zadeklarował Jarski.

Kolejnym krokiem strategicznym Grupy jest budowa, także w Zawierciu, huty miedzi i płytek drukowanych (PCB), w tym obszarze także chce być zintegrowana pionowo, zapowiedział prezes.

"Proces przygotowania inwestycji oraz organizowania finansowania już się rozpoczął. Co do obszaru metali ziem rzadkich, to obserwujemy ten rynek bardzo uważnie, ale w naszej ocenie jest on jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Gdy nabierzemy przekonania, że jest to dobry moment na wejście na ten rynek, z pewnością będziemy rozważać akwizycję spółki lub kilku spółek z tego obszaru" – powiedział też Jarski.

Grupa Elemental jest światowym liderem w dziedzinie górnictwa miejskiego, koncentrującym się na wydobywaniu metali strategicznych ze źródeł metali pochodzących z recyklingu, takich jak zużyte katalizatory samochodowe (SAC), odpady elektroniczne i elektryczne, płytki drukowane (PCB), zużyte baterie litowo-jonowe i złom metali nieżelaznych. Firma odzyskuje metale strategiczne, w tym metale z grupy platynowców, miedź oraz inne metale nieszlachetne i szlachetne, w sposób przyjazny dla środowiska.

(ISBnews)