Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa CEZ sfinalizowała przejęcie spółki Škoda JS zajmującej się energetyką jądrową

Grupa CEZ sfinalizowała przejęcie spółki Škoda JS zajmującej się energetyką jądrową

Grupa CEZ stała się 100-proc. właścicielem Škoda JS – czeskiej spółki działającej w dziedzinie energetyki jądrowej, podał CEZ.

"ČEZ Energy Group stała się 100% właścicielem Škoda JS, tradycyjnej czeskiej spółki działającej w dziedzinie energetyki jądrowej. Dzięki zakupowi ČEZ rozwiązał problem swojego głównego dostawcy, który kilka lat temu stał się częścią rosyjskiej grupy inżynieryjnej OMZ, kontrolowanej przez Gazprombank. Naraziło to spółkę na sankcje, co miało potencjalny wpływ na zabezpieczenie kluczowych dostaw dla elektrowni jądrowych Grupy ČEZ" – czytamy w komunikacie.

Umowę zawarto w czerwcu bieżącego roku, przy czym udziały tymczasowo znalazły się w posiadaniu Wood & Company w oczekiwaniu na zatwierdzenie transakcji przez urząd antymonopolowy

"Škoda JS jest czeską firmą i dostawcą kluczowych komponentów części jądrowych dla szeregu elektrowni z krajowymi pracownikami i unikalnym krajowym know-how, z którą ČEZ współpracuje od dawna, przede wszystkim w zakresie paliwa jądrowego i konserwacji obwodów pierwotnych elektrowni jądrowych. Wraz ze spółką Škoda JS (łącznie z 100% udziałów w spółce Middle Estates, s.r.o.) ČEZ nabędzie również dalsze udziały w placówce naukowo-badawczej ÚJV Řež, której właścicielem jest obecnie Škoda JS. Udział Grupy ČEZ w ÚJV Řež wzrośnie zatem z 52,46% do 69,85%" – czytamy dalej.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu