Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Grupa CEZ ma trzy wstępne oferty budowy bloku atomowego w Dukovanach

Grupa CEZ ma trzy wstępne oferty budowy bloku atomowego w Dukovanach

nbsp;Elektrárna Dukovany II (EDU II) – spółka zależna CEZ – otrzymała wstępne oferty rozbudowy elektrowni atomowej w Dukovanach od amerykańsko-kanadyjskiego Westinghouse, francuskiego EdF i koreańskiego KHNP, podał CEZ.

EDU II przeanalizuje oferty i rozpocznie negocjacje z partnerami. Ostateczne oferty mają zostać złożone do końca września 2023 r., zapowiedziano.

Wstępne oferty są bazą do określenia technicznych i komercyjnych parametrów, ale nie do faktycznego wyboru lub wykluczenia kontrahentów.

"Spodziewamy się ostatecznych ofert na koniec września przyszłego roku. Oferty zostaną wówczas ocenione przez Elektrárna Dukovany II z Grupy CEZ i raport z tej oceny zostanie przedstawiony do akceptacji państwa. Spodziewamy się finalizacji kontraktów w 2024 roku" – powiedział członek zarządu i dyrektor oddziału CEZ New Energy Tomáš Pleskač, cytowany w komunikacie.

Nowy blok zostanie wybudowany obok istniejącej elektrowni i w przyszłości zastąpi część jej mocy. Pierwszy blok elektrowni jądrowej Dukovany został oddany do użytku w 1985 r., przypomina spółka.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu