nbsp;Grupa Azoty w najbliższych dniach wyda komunikat w sprawie podpisanego we wrześniu br. listu intencyjnego z Grupą Orlen, poinformował prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz. W ramach listu intencyjnego analizowane są opcje strategiczne celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, w tym ze szczególnym uwzględnieniem spółki Grupa Azoty Polyolefins.
"List intencyjny podpisaliśmy na dwumiesięczny okres ważności, czyli przed 12 listopada powinniśmy zakomunikować co dalej i taki komunikat się pojawi" – powiedział Adam Leszkiewicz podczas wideokonferencji.
We wrześniu Grupa Azoty podała, że działając w imieniu własnym oraz w imieniu Grupy Azoty Puławy i Grupy Azoty Police podpisała list intencyjny z Orlenem, w ramach którego analizowane będą opcje strategiczne celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, w tym ze szczególnym uwzględnieniem spółki Grupa Azoty Polyolefins. Analizy będą także dotyczyć działalności związanej z produkcją i sprzedażą kaprolaktamu oraz poliamidu 6, a także portu morskiego w Gdańsku, należącego do spółki Grupa Azoty Fosfory. Podpisanie listu intencyjnego to jedno z działań realizowanych przez zarząd Grupy Azoty w ramach projektu Strategiczny Przegląd Biznesów. List intencyjny swoim zakresem nie obejmuje obszaru nawozowego, który stanowi core biznes Grupy Azoty, podano wtedy. W terminie obowiązywania listu strony skupią się na wypracowaniu wspólnych obszarów dalszej możliwej współpracy.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
(ISBnews)