Grupa Azoty ustaliła z VSB Holding z siedzibą w Dreźnie oraz Januszem Franciszkiem Siemieńcem (łącznie sprzedający) kluczowe warunki transakcji (term sheet) dotyczące nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Solarfarm Brzezinka z siedzibą we Wrocławiu, podała spółka.
"Zgodnie z postanowieniami term sheet, realizacja transakcji nastąpi poprzez zawarcie przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży dotyczącej przyszłego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Solarfarm, a następnie nabycie udziałów na podstawie umowy sprzedaży w I półroczu 2024 roku przez spółkę lub inną spółkę z jej grupy kapitałowej, pod warunkiem dostosowania warunków technicznych, a także uzyskania pozwoleń na budowę elektrowni" – czytamy w komunikacie.
Ustalenie kluczowych warunków transakcji to kontynuacja działań z lipca br., kiedy to Grupa Azoty zawarła umowę o prowadzenie negocjacji wraz z wyłącznością na ich prowadzenie, dotyczących potencjalnego nabycia 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka. Na mocy podpisanej wtedy umowy, strony wyraziły zainteresowanie współpracą przy projekcie budowy elektrowni fotowoltaicznej "Brzezinka" o mocy około 270 MWp.
"Ustalenie kluczowych warunków transakcji potwierdza, że jesteśmy coraz bliżej finalizacji umowy, która umożliwi nabycie 100% udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm. Oczywiście musi zostać to poprzedzone wypełnieniem kluczowych warunków zapisanych w umowie. Nie mam wątpliwości, że inwestycja przybliży nas do realizacji celów zapisanych w naszym strategicznym projekcie 'Zielone Azoty', w którym wskazujemy projekty z obszaru OZE jako jedną z dróg naszej transformacji klimatyczno-energetycznej" – powiedział wiceprezes Grupy Azoty, prezes Grupy Azoty Energia Marek Wadowski, cytowany w komunikacie.
Budowa farmy słonecznej wraz z infrastrukturą o mocy co najmniej 270 MWp w formule pod klucz, planowana jest w formie kontraktu EPC, jaki ma zostać zawarty przez Solarfarm z podmiotem z grupy VSB, VSB Energie Odnawialne Polska, jako generalnym wykonawcą, podkreślono.
Szacowana całkowita wartość inwestycji wyniesie około 240 mln euro.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 mld zł w 2021 r.
(ISBnews)