Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. GreenX: Zakończyły się przesłuchania w ramach arbitrażu przeciwko Polsce na podstawie TKE

GreenX: Zakończyły się przesłuchania w ramach arbitrażu przeciwko Polsce na podstawie TKE

nbsp;Zakończyło się połączone posiedzenie arbitrażowe prowadzone na podstawie BIT oraz TKE przed Trybunałem Arbitrażowym. Posiedzenie toczyło się w oparciu o Zasady Arbitrażowe UNCITRAL i dotyczy roszczeń GreenX przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, podała spółka. Termin wydania orzeczenia nie jest określony.

W ramach roszczeń GreenX domaga się odszkodowania w wysokości 737 mln GBP (równowartość 1,3 mld AUD lub 4,1 mld zł).

"Jesteśmy zadowoleni z zakończenia przesłuchań, które odbyły się w ramach postępowania dotyczącego roszczeń objętych traktatami. Dochodzenie roszczeń odbywa się dzięki ogromnemu nakładowi czasu i pracy naszego zespołu prawnego oraz zarządczego. Obecnie czekamy na wydanie przez Trybunał Arbitrażowy orzeczenia" – powiedział dyrektor generalny GreenX Benjamin Stoikovich, cytowany w komunikacie.

Posiedzenie odbyło się w Londynie i trwało dwa tygodnie. Termin wydania orzeczenia nie jest określony.

Roszczenia obejmują odszkodowanie w wysokości do 737 mln GBP z tytułu oszacowanej wartości utraconych korzyści oraz poniesionych przez GreenX szkód związanych z projektami Jan Karski i Dębieńsko, a także odsetki od kwoty odszkodowania.

W sporze GreenX zarzuca, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, co – według spółki – pozbawia GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce.

W lutym 2019 r. GreenX formalnie powiadomiła rząd RP, że istnieje spór inwestycyjny między spółką GreenX a rządem RP. W zawiadomieniu GreenX wezwała rząd RP do niezwłocznego podjęcia negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazała na prawo GreenX do poddania sporu międzynarodowemu arbitrażowi w przypadku, gdyby spór nie został rozwiązany polubownie. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie doszło do polubownego rozstrzygnięcia sporu, ponieważ rząd RP odmówił udziału w rozmowach dotyczących sporu, w związku z czym GreenX kontynuowała dotychczas postępowanie w sprawie roszczenia, podano także.

GreenX Metals Limited (wcześniej Prairie Mining Limited) to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Jest notowana na GPW od 2015 r.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu