Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Goldman Sachs: Lit znacznie podrożeje w przyszłym roku, spadki cen dopiero od 2024 r.

Goldman Sachs: Lit znacznie podrożeje w przyszłym roku, spadki cen dopiero od 2024 r.

Większy od przewidywanego popyt na pojazdy elektryczne w Chinach oraz rozwój baterii w technologii LFP spowodowały, że w 2022 roku na globalnym rynku węglanu litu będzie znaczny deficyt tego surowca – oceniają eksperci Goldman Sachs. W 2023 roku lit znacznie podrożeje, a presja na spadek cen nastąpi w 2024 roku, podano.

"Obecnie, dostosowując nasze założenia dotyczące globalnego popytu na lit, do zjawiska związanego z uzupełnianiem zapasów, które w tym roku zwiększyło globalną konsumpcję litu o 20%, rynek litu będzie naszym zdaniem wykazywał 84 tys. ton deficytu w 2022 r. (wobec 8 tys. ton nadwyżki poprzednio) i niewielką nadwyżkę w 2023 r. (wobec 76 tys. ton nadwyżki poprzednio). […] Cena za tonę litu wyniesie średnio 53 304 USD w 2023 r. wobec prognozowanych wcześniej 16 372  USD w 2023 r. Jednak nasza prognoza gwałtownego spadku cen w 2024 roku pozostaje bez zmian 11 000 USD" – napisano w raporcie.

Goldman Sachs szacuje, że podaż litu poza Chinami wzrośnie o 48%, podczas gdy podaż w Chinach wzrośnie o 37%, co łącznie zwiększy podaż o 221 tys. LCE w 2023 r., a następnie o 312 tys. w 2024 roku.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu