Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Gaz-System: Połączenie gazowe ze Słowacją gotowe do komercyjnej eksploatacji

Gaz-System: Połączenie gazowe ze Słowacją gotowe do komercyjnej eksploatacji

nbsp;Gazowe połączenie międzysystemowe Polska – Słowacja jest gotowe do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji, podały Gaz-System i słowacki operator Eustream.

"Przepustowość nowego punktu połączenia międzysystemowego na granicy Polski i Słowacji zostanie udostępniana w drodze aukcji w dniu 11 listopada 2022 r. dla doby gazowej rozpoczynającej się od 12.11.2022 r. od godziny 06:00" – czytamy w komunikacie.

Interkonektor Polska – Słowacja umożliwi przesył gazu na poziomie 5,7 mld m3 (w skali roku) w kierunku Polski oraz 4,7 mld m3 (w skali roku) w kierunku Słowacji.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała tej inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" (PCI – Project of Common Interest) i podtrzymała go w kolejnych listach publikowanych co dwa lata. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programów TEN-E (Trans-European Energy Networks) i CEF (instrument "Łącząc Europę", Connecting Europe Facility). Wsparcie obejmowało wykonanie prac studialnych, projektowych oraz budowlanych na terenie Polski i Słowacji. Najważniejsze umowy o dofinansowanie projektu zostały podpisane przez Gaz-System w ramach Connecting Europe Facility z unijną Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Innowacji i Sieci (CINEA) w 2015 r. na prace projektowe na kwotę 582 571 tys. euro oraz w 2017 r. na prace budowlane na kwotę 45 327 mln euro, podano również.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

(ISBnews)

Gaz w energetyce ma niezłe perspektywy. Ale jak długo?` Towarowa Giełda Energii liczy na wzrost obrotów na rynku gazu, a w miarę postępów transformacji energetycznej, także na handel gwarancjami pochodzenia dla „zielonych” gazów oraz instrumentami finansowymi. Zużycie gazu ziemnego będzie w Polsce przez najbliższe lata rosnąć, ponieważ będzie to główne paliwo przejściowe, dla którego na razie trudno o alternatywę.
Przemysł przyszłości: Dołącz do liderów branży na Green Industry Summit 2024 w Krakowie!` Już 22 października 2024 roku w historycznych murach Starej Zajezdni Kraków odbędzie się XIII edycja Green Industry Summit – konferencji, która co roku przyciąga liderów przemysłu, przedstawicieli rządu oraz ekspertów z całego kraju. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań związanych z zieloną transformacją przemysłu.
Dlaczego polskie firmy powinny stawiać na elastyczność w zużyciu energii?` Jedne z najwyższych ceny energii w Europie, brak perspektyw na obniżki i powolna transformacja energetyczna sprawiają, że polskim przedsiębiorstwom coraz więcej czasu zajmują poszukiwania oszczędności. Wiele biznesów stara się zmniejszyć ilość zużywanej energii, ograniczając produkcję lub podnosi ceny swoich produktów, by zrównoważyć rosnące koszty ich wytworzenia. Dlaczego elastyczność energetyczna jest tak ważna dla przemysłu?

Partnerzy portalu