Menu
Patronat honorowy Patronage
  1. Główna
  2. >
  3. Krótkie spięcie
  4. >
  5. Gaz-System ma umowy na budowę wszystkich elementów Baltic Pipe w Polsce

Gaz-System ma umowy na budowę wszystkich elementów Baltic Pipe w Polsce

Warszawa, 01.12.2020 (ISBnews) – Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe, podała spółka.

W listopadzie br. zakończył się trwający kilka miesięcy etap wyboru, negocjacji i kontraktowania 40 kluczowych podmiotów, które w ramach realizacji projektu Baltic Pipe świadczą usługi z zakresu robót budowlanych, nadzoru, certyfikacji, dostaw sprzętu i materiałów, podano w komunikacie.

Obecnie rozpoczynają się pierwsze prace budowlane w terenie.

"Zakończyliśmy kolejny ważny etap w projekcie Baltic Pipe związany z wyborem wszystkich wykonawców robót budowlanych. Mamy komplet decyzji, mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców robót, nadzoru, certyfikacji, głównych dostaw i wszystkich innych branż. Przed nami wyłącznie etap realizacji budowy. Obserwując dotychczasowe zaawansowanie prac, pomimo trwania pandemii, możemy powiedzieć, że harmonogram projektu nie jest zagrożony. Gaz z Norwegii popłynie Baltic Pipe do Polski w październiku 2022 roku" – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

W części morskiej projektu, która obejmuje budowę gazociągu podmorskiego oraz budowę wyjść tego gazociągu na wybrzeża Polski i Danii obecnie trwa organizacja placów budów. Przygotowywane są zaplecza budowlane, wygradzany i znakowany jest teren inwestycji, sprowadzany jest pierwszy sprzęt.

"Wyprodukowane zostało już ponad 85% wszystkich rur potrzebnych do ułożenia gazociągu na dnie Bałtyku. Spółka planuje, że budowa tuneli podziemnych dla gazociągu na wybrzeżach Polski i Danii rozpocznie się na wiosnę 2021 roku., a układanie gazociągu podmorskiego ruszy latem" – czytamy dalej.

W części lądowej projektu Baltic Pipe Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami tłoczni i gazociągów. Obecnie część z wybranych firm prowadzi pierwsze prace w terenie, trwa wyznaczanie geodezyjne tras i granic pasów montażowych. W listopadzie ruszyły pierwsze dostawy rur DN 1000, z których będą montowane gazociągi lądowe. Równolegle spółka otrzymała potwierdzenie, że zamówione do tłoczni Baltic Pipe sprężarki zostały już zmontowane i obecne przeprowadzane są fabryczne testy jakości i bezpieczeństwa urządzeń. Pierwsze sprężarki zostaną wysłane do Polski w grudniu tego roku, podano także.

Baltic Pipe jest strategicznym projektem o charakterze międzynarodowym, mającym na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu do Polski. Projekt jest realizowany przez Gaz-System przy współpracy z firmą Energinet – duńskim operatorem systemu przesyłowego. Duński partner w ramach projektu wybuduje tłocznię gazu w Everdrup, rozbuduje wewnętrzny system przesyłowy i podłączy go do gazociągu Europipe II, biegnącego po dnie Morza Północnego. Gaz-System jest odpowiedzialny za wybudowanie gazociągu podmorskiego na dnie Morza Bałtyckiego, łączącego wybrzeża Danii i Polski oraz rozbudowę krajowego systemu przesyłowego.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

(ISBnews)